| BeyondTheDarkSun a întrebat:

Credeti ca revolutia din 89' a initiat degradarea Romaniei,ajungandu-se astfel la cetatenia rroma multiplicata,manele,economia tarii lasata la voia intamplarii,nivelul de prostie mult mai ridicat,conditii de trai instabile,fanatismul religios, etc?
Credeti ca aceasta revolutie a avut si parti bune?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Nu. Nu cred. Tot ce insiri tu acolo nu-si are inceputul in `89. Tine mai degraba de mentalitate, de comportament, de constiinta iar astea au fost pervertite grav si inainte de `89. Ce zic eu pervertite? Au fost iremediabil infectate.
Da, sunt multe parti bune dar daca nu vrei, nu le vezi.
Mie mi-ar placea sa existe un fel de parc de tip Disney cu tema " Romania inainte de `89". Sa am o trapa si cand tot vin unii care intreaba "ce-a adus bun domule revolutia asta?" "ce vrea domnule revolutia de la noi?" "nu era mai bine pe vremuri? "eu sa deschid trapa si macar vreo 3 zile sa trimit acolo pe aia care-ntreaba.
Trebuie sa recunosc, n-as avea remuscari daca nu s-ar mai intoarce si-ar ramane acolo forever, sa se lamureasca pe indelete.

| NOname a răspuns (pentru Leocerba):

Bine zici.
Şi nu ştiu de ce am impresia că după două-trei luni parcul ar da faliment... când s-o lămuri toţi nostalgicii şi nelămuriţii.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Nici nu e nevoie de o trapa Leo, zilnic intalnesc rahati care pun in felul acesta problema si stii ce le spun; cine dracu' va tine sa nu traiti ca pe vremea aceea, aveti toate conditiile minus lipsa lui Ceausescu sa va debiteze zilnic ineptiile lui despre fericirea generala a "boborului". Sa-si intrerupa curentul electric de trei ori pe zi sa-si rationalizeze uleiul, zaharul, carnea, painea la cartela, caldura in apartamente, "sa-si mai puna o haina" sa stea la coada o juma de ora pentru orice cumpara si de obicei sa plece cu sacosa goala ca nu mai apuca si tot tacamul vremurilor. Cine va tine tovarasi nostalgici sa traiti vremurile apuse? Cei care tanjesc dupa vremurile de atunci sunt cei mai lenesi dintre puturosi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Da, sa se duca trei zile, si sa se intoarca fredonand Phoenix, nitel gravizi, un pic mai slabi de la batut mingea seara in spatele blocului, mirosind a spray Mozaic si imbracati in toale de fite de la Clujana... unii s-ar putea sa nu mai vrea sa se intoarca, fi atenta pe cine trimiti!

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Ce te faci insa cand cei care pun problema in felul asta au in jur de 18 ani, au auzit prin casa nostalgii ceausiste si cred ca Ceasca e unu` smecher care le-a tras-o la toti, si rusilor, si americanilor, si reginei Angliei, drept urmare vor lumea de dinainte de `89, c-asa stiu ei. Poti sa vii tu cu istorii, cu filme, cu programul radio-tv absurd de-atunci, cu tot ce vrei, ei or sa-si creada parintii in primul rand si greu le mai scoti din cap infectia. Ce te faci? Daca le-arati Coreea de Nord spre comparatie iti spun "fugi de-aici!" cu atata nonsalanta de parca ei chiar ar sti mai bine, CEL MAI BINE, cum era inainte de `89. Au in jur de 18 ani deci mintea deschisa, un viitor la picioarele lor si drept de vot. Parintii lor merita scărmănați ca i-au crescut nostalgici dupa dictatura unui analfabet dar ce te faci cu ei? Au 18 ani. Complicat...

| Leocerba a răspuns (pentru anonim_4396):

Helău, Helău!
Pai i-as trimite fix pe aia care nu vor sa se mai intoarca. Le-as face si lor un bine, ne-as face si 9 un bine, triindu-i nitel devil dar cum era spray-ul Mozaic? Mama tin minte ca avea parfum de trandafiri de la bulgari care prea miroasea a trandafiri si deodorante de la poloneze, care vindeau marfa pe șestache la nudisti la Eforie Nord. Eu pe astea mi le amintesc.

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Si parinti lor dar si bunicii, dar cel mai mult ei, sunt atat de prosti (ma refer la categoria in sine) incat ii vad si aici pe site. Are la dispozitie cel mai mare mijloc de informare, CALCULATORUL si pun intrebari care le gasesti raspunsul rapid "intreband" calculatorul dând un search si ai raspunsul mai repede pana sa-i raspunda Hombre dupa ce vine cu caprele de la pascut. Ai dreptate cand spui ca poti sa vii si cu "istorii, cu filme, cu programul radio-tv de atunci" sau cu productiile agricole gen "120 t de ardei capia la hectar" (productie raportata in 1989) chiar si cu mamele lor rastignite, ca ei tot ce are implementat in dovleac vomita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Leocerba):

Ah! Spray-ul Mozaic... era unul mic si nevinovat, semana cu un Rexona antic, avea picatele tot, si mirosea a Comintard, daca mai tii minte cum miroseau politrucii pe vremuri... nu mai tii minte! Deci mirosea ca o camera mortuara bine plinsa, umpluta cu trandafiri de plastic si agheazma statuta. Busuioc si imortele, cand of!