| Meme10Meme a întrebat:

A venit ''revolutia bunei guvernari''? Credeti ca o sa vina aceasta revolutie? Ca asa zic cei de la USR...

8 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Mna ca un ministru USR a facut ce nu au facut altii 31 ani.

https://www.digi24.ro/......nt-1488569

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vreau să judec înainte să văd. Nici nu sunt pesimist, dar nici nu am speranțe mari.

| Meme10Meme explică (pentru anonim_4396):

Deocamdata nu vad vreo revolutie si nici nu prea cred ca o sa fie...

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Meme):

Te asteptai la reforme in 3 luni in plina criza sanitara ei economica cu cel mai mare deficit bugetar din multi ani?

| Meme10Meme explică (pentru suntserios):

Nu,dar puteau sa faca ceva bun in aceste trei luni. De exemplu[nu are legatura cu USR-ul] Iohannis a promis ca o sa se faca o autostrada in Moldova in 2019 daca o sa fie la guvernare PNL-ul. In aceste trei luni puteau macar sa inceapa constructia de autostrazi, dar nu au facut acest lucru. Si la cat de prost au gestionat pandemia[ex: Au bagat stare de urgenta cand erau putine cazuri si acum cand sunt mult mai multe nu mai baga, dovada incompetentei lor]. cei de
la PNL nici nu am asteptari bune de la ei. Iar USR-ul acesta este in aceeasi oala cu PNL-ul. Nici nu am conceptiile lor politice. Dupa ce am vazut ca au pus ca primar la sectorul 1 pe o frantuzoaica care nici macar nu este nascuta in Romania, mi-am dat seama ca nu o sa votez in viata mea un astfel de partid. Si mai este si Dominic Fritz, el fiind german. Cred ca intelegi de ce eu nu agreez USR-ul. Macar in forma de legi puteau sa faca acele reforme[gen sa voteze legea in parlament]. Au scapat de pensiile speciale si atata tot.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Meme):

Sa le luam pe rand...

1. Iohannis nu are nicio legatura cu constructia de autostrazi...
2. In 3 luni nu se incepe constructia unei autostrazi. Si spre curiozitatea ta, A7 avanseaza in ceea ce inseamna procedura de a ajunge la licitatii. In mai e programata licitatia pentru primul tronson Ploiesti Buzau... si cel mai tarziu octombrie sectorul Bacau - Pascani. Deci lucrurile incep sa miste la ministerul transporturilor.

3. Ai cea mai vaga idee de ce a fost stare de urgenta la inceputul pandemiei? Sunt sigur ca habar nu ai. Pur si simplu iti dai o parere fara nicio legatura cu realitatea.

4. Care e problema ca sunt primari straini? Esti xenofob? Mi se pare atat de de ca.cat ura asta fata de straini, mai ales ca Clotilde este pe departe mai calificata pentru functia de primar decat orice a avut Bucurestiul pana acum.

| suntserios a răspuns (pentru Meme10Meme):

Chiar se mie pare aberanta afirmatia asta a ta.

"Au bagat stare de urgenta cand erau putine cazuri si acum cand sunt mult mai multe nu mai baga, dovada incompetentei lor"

Adica e penibil rau sa ii faci incompetenti in conditiile in care nu ai inteles nimic...

| Meme10Meme explică (pentru suntserios):

Stiu ca Iohannis nu are nu are nicio legatura cu autostrazile. Dar el a promis asta in numele PNL-ului. Vreau sa vad in 2024 daca se vor face macar 5km, asa orice guvern face licitatii. Pai de ce a fost stare de urgenta? Pentru a ne proteja de covid. Dar de ce nu baga si acum? Asta este intrebarea. Care e problema? Un roman competent nu puteau sa bage? Nu sunt xenofob, dar nici nu vreau sa ne conduca strainii[suntem cumva in epoca fanariota?]. Este foarte calificata, doar e cetatean al Europei. O tara trebuie sa fie condusa de proprii ei cetateni NASCUTI in tara respectiva. Asa pot sa ma duc si eu sa candidez la primaria Parisului si nu as fi votat de nimeni. Acum sa nu-mi zici ca romanii sunt prosti la condus si alte chestii ca nu este asa.