| LisaJulie a întrebat:

Cate revolutii credeti ca au fost cu adevarat revolutii? Revolutia franceza, revolutia bolsevica, revolutia din 89.Nu vi se pare ciudat ca exact la 200 de ani de la revolutia franceza a izbucnit si la noi o revolutie?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Masurarea timpului, insemnand calendarul, a fost adoptata in mod conventional. Alte popoare au sau au avut alte calendare, de exemplu la evreii antici anul obisnuit avea 354 zile. Iar anul "bisect" avea 384 zile.

| dullcat a răspuns:

Istoria s-a repetat si se va tot repeta intr-o forma sau alta.Nu e nimic ciudat in asta.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Revoluțile sunt legat direct de lipsa nevoilor primare a majorității.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| ClaRa91 a răspuns:

La noi nu a fost revolutie ci lovitura de stat militara.