Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum ar putea fi stopata/redusa abandonarea copiilor? Din ce motive credeti ca numarul copiilor abandonati este atat de mare in Romania?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Lipsa educatiei sexuale, sau chiar saracia, duce la sarcini nedorite, deci avorturi sau copii abandonati, desi putem spune ca lipsa de creier e cauza, mai pe scurt. Solutia, educarea plebei, ca banuiesc ca in cealalta directie, reducerea continutului/mesajelor cu tenta sexuala, e imposibil sa intervenim.

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Din cauza ignoranţei, inconştienţei, sărăciei în unele cazuri şi nu de puţine ori din cauza religioşilor care sunt împotriva metodelor anticoncepţionale, în favoarea cărora preferă orfelinatele pline de copii abandonaţi, de care, desigur, nu sunt ei cei care vor avea grijă; ştiu doar să-şi bage nasul în viaţa altora.

Aşadar, soluţia: mai puţină religie, mai multă educaţie!

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

A innebunit chiaar toata lumea cu religia asta?

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Zi că n-am dreptate.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Eu stiu foarte multe persoane credincioase care iau anticonceptionale si folosessc prezervative. Totusi, cred ca imaturitatea, lipsa educatiei sexuale, lipsa unui trai decent sunt cu mult inaintea religiei. Sunt doar anumite secte care interzic folosirea anticonceptionalelor, dar foarte putin in comparatie cu numarul abandonurilor.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ştiu de unde ai dedus că am afirmat altceva. Reciteşte-mi răspunsul cu atenţie.

În orice caz, religia este şi împotriva întreruperilor de sarcină şi unii fanatici nu au nicio problemă în a lua viaţa doctorilor care lucrează în astfel de clinici, dar sunt foarte îngrijoraţi pentru un embrion format în urma unui viol.
Aşa ajung copii pe străzi sau în orfelinate. ŞI aşa.

Iar că mai sunt printre religioşi şi oameni întregi la cap şi cu o gândire raţională, e o altă poveste.

Însă religia joacă un rol extrem de important în mentalitatea majorităţii populaţiei ţării, care şi duce la astfel de rezultate - o mulţime de copii născuţi, dar abandonaţi, din varii motive.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Eu nu am de gand sa ma cert cu tine pe teme religioase. nu am de ce. cred ca esti putin infiebantata de la ate discutii de pe aici, sau poate ma insel. scuze in cazul in care e asa! oricum refuz sa iau parte la discutii pro/contra religie. am altele mai bune de facut. mersi mult de raspuns!

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu mă cert, dragă BauBau, chiar din contră. Îmi pare rău că percepi energii negative acolo unde nu sunt. Doar îmi exprimam părerea (căci tu ai întrebat).
Dar mă rog, n-are importanţă, noapte bună.

| anonim_4396 explică (pentru NOname):

Poate mi s-a parut mie ca ai pus accent mai mult decat era necesar. n-are importanta. oricum, daca ai traiul decent banuiesc ca poti sa te rogi si la Zeul Antimedicinii ca oricum nu prea mai ai motiv sa abandonezi. sunt si destul de multi care nu-si permit antibebe, teste sau controale medicale, din pacate. Probabil ca va veni o vreme cand se vor da gratis. spre sa nu fie prea curand, asta n-ar insemna decat ca ar fi un pericol extrem de mare de supra populare a planetei.
Noapte buna!

| Exilee a răspuns:

De ce? Este mult de (,) dezbatut, dar nu o sa fac "eseu" pe tema asta. N-am timp.

Totul incepe cu perioada copilariei.Sa ne amintim ca parintii acestor copii nu sunt in stare sa-i ajute sa depaseasca aceste obstacole in perioada adolescentei, sunt influentati de filmele pornografice, cercul de prieteni, Mass-media, in special de aceste provocari ale lumii contemporane.

Abandonarea copiilor rezulta din inconstienta parintilor. Ei nu sunt bine pregatiti nici pe plan psihic, nici pe plan financiar, pe niciun plan.

| WeAreLegion a răspuns:

Pentru ca oamenii din Romania nu stiu inca ce-s alea przervative!