| Chevalie12 a întrebat:

Cum pot angaja pe cineva legal ca jucator profesionist de League of Legends (E-Sports), in Romania?

Ce clauze pot folosi in contract ca sa pot angaja pe cineva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-am auzit de asemenea profesie.
In orice caz o angajare legala se poate face cu contract individual de munca si prin agent de munca conform Codului muncii, cu contract civil (de prestari servicii sau de colaborare), conform Codului civil.
Alegerea o faci in functie de felul si durata muncii. Ar fi bine sa vorbesti cu un avocat, prezentand toata situatia si acesta te-ar putea sfatui in cunostinta de cauza.

| Chevalie12 explică (pentru Ioandelasal):

Nu exista in Romania profesia asta inca, insa in afara Romaniei este un sport platit.

2 răspunsuri:
| ihacoswhy a răspuns:

Sunt la dispozitia ta cu sau fara contract; D
Ar fi minunat ca LoL sa fie un sport platit si in Romania, cu echipe, cu pariuri, cu amicale, asa ar fi si mai multi playeri, mai motivati. Nu stiu sa iti raspund la intrebare, dar sper sa ai succes in ceea ce vrei sa faci, daca e cu intentii bune.