| Ecea a întrebat:

Cum pot obtine permisul de port arma(pistol)?
Care sunt pasii care trebuie urmati?
Un raspuns cat mai detaliat va rog frumos.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti foarte detaliat pe portalul IGPR, aici: http://www.igpr.ro/acte_necesare_permis_arma.htm. Numai bine!

| Ecea explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos.
Din cate am inteles eu,esti chemat la politie si ti se pun niste intrebari, de ce vrei arma si nu mai stiu ce.

Si in afara de asta, nu trebuie facute niste cursuri? Sa inveti sa tragi?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ecea):

Sigur ca trebuie sa ai un motiv pentru ce vrei arma. Este foarte usor sa inveti tragerea cu pistolul, nu trebuie cursuri speciale pentru asta. Numai bine!

4 răspunsuri:
| Kl14i a răspuns:

Salut. Pentru a putea obtine permisul pentru port arma trebuie sa urmezi niste pasi si sa indeplinesti anumite conditii. Uite aici o sursa buna pentru ce ai tu nevoie http://www.primiipasi.com/......ort-arma/. Daca doresti sa cumperi o arma pentru autoaparare care sa nu necesite permis de port arma poti sa achizitionezi un pistol de airsoft / pe gaz cu bile de cauciuc / pistol cu gaz lacrimogen. Din ce am inteles cele cu gaz lacrimogen sunt eficiente pentru stoparea agresorului. Am cautat pe google un astfel de arma si am gasit pe http://www.pistolfarapermis.ro doua tipuri de modele. Iti recomand sa eviti armele letale pentru a nu avea probleme cu cei de la politie. O seara buna

| etkal a răspuns:

Si daca te prinde politia cu un pistol fara permis un pistol de airsoft / pe gaz cu bile de cauciuc / pistol cu gaz lacrimogen.