Cum poti schimba discursul despre viol in Romania

Date fiind discutiile recente din comunitatea TPU.ro, iscate de evenimentele din Vaslui, vrem sa va aducem in atentie cateva informatii si maniere in care puteti schimba ceva. Pentru a sonda lucrurile mai in profunzime, v-am pregatit aici o serie de intrebari.

In primul rand, in cazul in care va confruntati cu problema violului, a asaltului sau a abuzului sexual, exista asociatii care va pot oferi ajutor specializat (consiliere psihologica si juridica) in mod gratuit si va pot indruma, indiferent daca sunteti fete sau baieti. Iata doar cateva dintre ele:

- Asociatia Telefonul Copilului - www.telefonulcopilului.ro
- Consiliere online de la ALEG - Asociatia pentru libertate si egalitate de gen
- Salvati Copiii - aici gasiti date de contact generale si pentru filialele din tara
- Aici puteti vedea si alte ONG-uri din tara care abordeaza aceasta tematica

Aici puteti vedea ce va recomanda Politia Romana pentru a evita sa deveniti victima unui viol sau abuz sexual, iar aici puteti vedea la ce lucreaza Reteaua informala ”Rupem Tacerea despre Violenta Sexuala”.

Daca vreti sa aflati ce parere au despre acest subiect senatorii si deputatii care va reprezinta sau ce isi propun sa faca in aceasta directie, aici si aici le gasiti informatiile de contact si puteti sa luati legatura cu ei.

Daca vreti schimbarea pedepselor acordate pentru viol, abuz sau asalt sexual sau sa propuneti un proiect de lege, o idee, aveti la dispozitie aceasta platforma.

Daca considerati ca este necesara introducerea de ore de educatie sexuala in scoli, puteti semna aceasta petitie sau altele similare.

Daca vreti sa sustineti introducerea castrarii chimice in Romania pentru violatori sau pedofili, puteti sa semnati aceasta petitie sau altele similare.

Daca nu sunteti de acord cu maniera in care media a abordat acest caz din Vaslui si vreti sa semnalati derapajele, aici puteti face plangere la CNA.

In cazul in care aveti si alte idei de maniere reale in care se poate face o schimbare, va rugam sa ne ajutati sa completam aceasta lista cu informatii si date de contact.

105 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Lipsa culturii unei civilizatii duce la degradarea ei morala iar una dintre consecintele manelelor este si violul

| Jardelin a răspuns:

Felicit site-ul TPU pentru initiativa.

Sper sa nu-si schimbe mai tarziu atitudinea fata de aceasta problema conform trendului occidental unde violul tinde sa fie privit cu din ce in ce mai multa ingaduinta, in unele tari mergandu-se pana la ne-pedepsirea violatorilor cu privare de libertate. Si asta in contextul in care a aparut o noua motivatie pentru viol care ia amploare: violul ritualic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problema sunt filmele XXX, va spun eu...

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai toate filmele si talk showrile de la tv sunt de vina. Razvan si Dani cu aia bataindu-se goala pe scena, panaramele siliconate aduse in platou etc. Toate talk show-rile din tv sunt doar niste indoctrinari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul pleaca de slaba sau inexistenta educatie primita ACASA!
Parinti ar trebui sa fie primi educatori psihologici
ai copiilor, punct.

| Prezidentul a răspuns:

Cati feministi pe TPU...

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Cand am citit articolul despre fata violata, am ramas socata.Este mai mare decat mine cu un an.Cum poti sa ii faci asa ceva unui copil, pana la urma? Nu se pot numi oameni, cu siguranta.
Am citit comentariile voastre.Sunt de acord. Filmele pentru adulti imping la asa ceva, dar trebuie sa fii bolnav mintal sa faci un lucru ca asta. Doamne fereste!
Desi sunt un copil, imi dau seama ca familiile acestor bestii sunt de vina.Sunt uimita! Dupa ce au violat fata, tot ei spun ca fata era panarama.Ei bine, asa cum era, panarama/sfanta, nimeni nu are dreptul sa isi bata joc in halul asta de ea.
Ar trebui sa se introduca in scoli o ora despre educatia sexuala!

| ItsMeUncleDolanOrDolanDuk a răspuns:

Felicitari site-ului TPU! Vorba lui ardnaxur1961 mentalitatea romanului ar trebui schimbata, dar stati linistiti nu doar la noi in tara se petrece asta.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Vedeti voi, violatorii au o problema, afectiune psihica. Pentru acest tip de manifestari, este nevoie de un timp indelungat de rele tratamente; Copilaria.

Daca observati cu atentie majoritatea, in procent foarte mare, delicventii au avut probleme din copilarie:

-familii destramate
-saracia
-parintii alcolici
-crescuti de rude(parinti plecati la munca in strainatate)
etc.

Violul in sine este o satisfacere a nevoilor. Avem cazuri de batrane, de 80 de ani violate de pustanii. Ce avea atragator batrana? Nimic. Cum va spuneam scopul este doar satisfacerea, nevoia de a incerca, experimenta un act sexual.

Spunea cineva de "filme xxx", are dreptate! Industria p*rno a luat amploare pe internet, un film fiind la distanta de un click. Po**ografia se vinde foarte bine. Siteurile pentru adulti ar trebui restrictionate foarte sever, deoarece pentru un tanar, adolescent poate provoca impulsuri, dorinte etc. Foarte adevarat. Nu degeaba exista 18+.

Educatia primita in frageda pruncie este solutia.
In puscarie, in sanatorii este deja prea tarziu, nu se mai pot schimba. Fierul trebuie batut cat este cald. Este mult, mult de lucrat la educatie, fiecare copil trebuie tinut in scoala, cu ajutor din partea statului. Dar se pare ca statul prefera sa ii cazeze maturii in puscarii si sa le plateasca mancarea si toate cele.

| Vi003 a răspuns:

Nu popa, nu politistul sunt vinovati, ci familiile celor implicati. In familie se face educatie, acolo se formeaza deprinderile unui comportament civilizat, acolo se invata de ce cainele nu-i persoana la fel ca si omul, dar asta nu inseamna ca trebuie sa-i dai suturi in cap, de ce trebuie sa-ti respecti parintii, de ce trebuie sa-i apreciezi pe oamenii importanti din viata ta. Totul s-a intamplat din lipsa respectului pentru cel de langa tine, calitate umana necultivata in copilarie. Aceia sunt oameni care nu dau doi bani pe nimeni, ei se considera cei mai tari, deasupra lor nu sunt decat banii si satisfacerea nevoilor carnale cu orice pret si cu oricine: copii, batrani, capra vecinului...

| pisoias a răspuns:

Discursul in sine nu valoreaza nimic.Cu ce ar ajuta un discurs o victima a unui viol? E vorba de educatia duplicitara primita de acasa, de partinirea parintilor, si nu in ultimul rand de pedeapsa in sine.

| IonutCG90 a răspuns:

Bună seara, am răspuns la întrebări însă dat fiind că întrebările sunt cum sunt, nici răspunsurile nu pot fi complete de aceea o dezbare mai lungă ar fi fost ideală, de exemplu când am răspuns că vina pentru viol o au pentru că "a dat de inteles ca vor mai mult" evident ca ma refer la unele cazuri, si anume atunci cand multe din ele cauta asta, poate nu sex fortat dar cauta sa aiba distractii se imbraca evident foarte provocator și au o oarecare istorie. Evident sunt si cazuri de abuzuri de pedofilie care in acele cazuri nu se poate pune problema ca victima are vreodată vină. Dar sunt si cazuri in care ele se duc de buna voie si se ajunge la mai rau etc. sunt si cazuri in care multe fac dragoste/sex din propria dorinta si atunci cand el le lasă sau nu le oferă nu știu ce, hărțuiesc pe respectivii băieți cu acuzații. Cred că la nivel mondial, 70 la sută din cazurile de viol(la adulți)(deci nu ma refer pedofilie) sunt reale, 20% sunt invenții total aberante și 10 la suta sunt cum am spus mai sus, sunt violori dar si victimile au vină. Ca să se înțeleagă mai bine, Doamne ajută să mă înșel și-mi cer scuze public dacă e așa, dar dacă vorbim de cazul de la Vaslui cu cei 7 gandaci de baligar și acea fată, cred că evident ei au violato dar cred mai ales din declaratiile ei ca ea se stia de mult cu xulescu si nu a fost o abordare gen necunoscut, practic ea poate a fost iubita lui sau a facut sex cu unu sau mai multi dintre acesti 7 retardati mintal înăinte și apoi s-a ajuns aici. Repet, nu știu exact situația dar așa pare din poveste și așa îmi spune intuiția. Asta nu inseamna ca cei 7 puricoși nu merită să plătească măcar 25 ani de închisoare pe cap. Și ca să închei c-o poveste, o intamplare reala, am cunoscut in Sicilia acum cativa ani un pusti (intamplator era din Moldova) și el lucra pe plantatie in fine, il duceam cu motocicleta mai venea pe la mine acasă, era el suspect dar suspiciunea a avut verdictul intr-o zi(tind sa precizez ca il cunosteam de 3-5 zile) cand acest băiețel de 18-20 de ani a sunat la o fată în ROmânia din sat de la el si sa-mi arate mie ca e jmecher, golan. Si daca vedeati cum vorbea acel retardat cu acea fată... Deci vorbea cu ea oribil si o trata mai rau ca pe orice posibil. Datorita acestui fapt, i-am dat un sut in fund si l-am aruncat in strada instant. I-am zis sa se duca acasa pe jos(5 km) pe arsita siciliei ca poate poate ii mai vine puțin mintea la cap. Si i-am zis sa ma ocoleasca. De atunci nu ne-am mai vorbit. Sunt cazuri multe, din pacate nu pot sa fiu prezent la toate, nu-s un super erou dar as putea face multe. Din pacate vina in mare parte insa o au parintii acestor retardati si mediul social. Nu cred de fapt sunt sigur ca nu in Moldova e problema. Eu sunt nascut in SInaia dar garantat oameni de joasă speță se întâlnesc in absolut orice județ. E drept că în unele județe din așa zisa Moldova predomina dar nu cu mult. Si in Bucuresti si in Ardeal si in Muntenia si oriunde sunt brute de 2 lei care merita si trebuiesc excluse instant din societate. Si sa mai SUBLINIEZ ceva, sa fiți siguri ca nu doar masculii/baietii sunt vinovati, sunt tot pe atatea persoane de sex feminin care gandesc si actioneaza si au o valoare morala scazuta ca si acei 7 violatori.

| Kyılε a răspuns:

Discursul meu despre viol este urmatorul: "De violezi, castrare primesti!"!

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Problema nu este cu legea, problema este cu aia care o aplica.
Lumea intelege ca nu e bine sa violezi, dar tot se intampla deoarece nu tuturor nu le pasa despre ce e bine sau nu.
De exemplu, noi stim ca nu este-n regula sa omoram, dar tot sunt destui care o fac.
Trebuie doar sa ne asiguram daca cunoastem cazuri de viol care nu sunt pedepsite, sa incercam sa oferim ajutor.
Atata timp cat politia nu-si face treaba, sau daca-si face treaba oricum judecatoria o freaca la rece... degeaba anunti un viol sau o crima.
Eu am depus o plangere penala la politie si tot ce a incercat politia sa faca a fost sa ma convinga sa renunt, ca oricum nu am sanse sa castig. In sensul ca am fost amenintat de unu care deja a fost la inchisoare, si sincer am apelat la politie ca: ori trebuia sa-l omor pe ala ca sa fiu sigur ca nu o sa-mi faca rau pe viitor mie sau unei persoane la care tin, ori trebuia sa-l las pe el sa bage cutitul in mine, ca asta a promis ca o sa faca si mi-a si aratat cuticul + faza tare, la o saptamana a injunghiat administratorul blocului si acum cred ca inca e la inchisoare ala... dar daca politia facea ceva, la fel si judecatoria, acum el probabil era la inchisoare.

Am fost la judecatorie tot asa cu niste probleme, aceeasi poveste si acolo, stai 10 ani ca sa rezolvi un caz de 2-3 minute. Oricate dovezi ai avea si cat de clar ar fi care e vinovatul, tot pierzi ca ultima persoana timpul prin tribunale si cheltui bani aiurea.
Justitia si politia nu si-a facut NICIODATA treaba in mai multe probleme pe care le-am avut si am zis sa apelez la ei ca sa nu-mi fac dreptate singur.
Daca nu se taxeaza pentru orice greseala cel putin majora politia sau judecatoria, atunci degeaba.
Degeaba se rezolva problema cu violul din Vaslui daca sunt alte 10 violuri de care lumea nu stie si au ramas nerezolvate din cauza politiei sau judecatorilor.

| lizucalisuca a răspuns:

Sau uite o idee: asa cum stau fetele de vorba si isi spun una alteia temerile in legatura cu posibilitatea de a fi agresate sexual, hartuite sau mai stiu eu ce, baietii de treaba (macar aia care-si iubesc mamele si surorile) ar putea sa stea de vorba cu prietenii lor sa le zica ca nu-i ok sa agreseze si sa hartuiasca sexual fetele!

| BountyWG a răspuns:

Violul e crima! Chiar si o femeie care practica sexul pe bani daca intretii cu ea relatii sexuale fara acordul ei se numeste VIOL

| DarkRevenge a răspuns:

Ganditi corect ceea ce imi place.Zi de zi vad la stiri ceea ce ma ingrozeste.Acum si fetele care vin singure de la scoala trebuie sa se pazeasca sau sa mearga cu un adult din cauza tampitilor astora.Scuzati limbajul dar este adevarat sunt dementi complet.

| Cezar_Ciobanu_1967 a răspuns:

Castratea chimica este metoda ce a mai buna de a scoate violatorii si pedofilii pe tusa, dar pedeapsa ar trebui sa fie pe viata, pentru ca lasa urme adanci asupra victimei!

| eXtremeAdy a răspuns:

Eu personal militez pentru legi privind sterilizarea violatorilor si eventual si pentru legi privind eutanasia pentru faptele grav anti sociale, dar cum Romania este o tara cu oameni in justitie in mare parte ce pot fi corupti usor, nu cred ca legile astea se vor aplica cum trebuie, cand trebuie si unde trebuie. Apoi eu cred ca si din cauza p... ografiei, ea trebuie totusi redusa si cna ar trebui sa-si faca treaba pentru ca in presa este promovata intens p... ografia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru eXtremeAdy):

Din cauza talk show-rilor Ady. Toate au tinta indoctrinarea a ceva. Copii se uita zilnic la Ravan si Dany, unde nu lipseste panarama aia bataindu-se pe umatate goala.

| PanaDeIdei69 a răspuns:

Simplu.
Sa se duca la puscarie..sau cum spun altii ''castrare chimica'' si problema rezolvata.

| Allexandra112 a răspuns:

Filmele +18 e cea mai mare problema, tot ce faci trebuie gandit inainte!

| Dunamis a răspuns:

Sunt socat sa vad ca in 2015, intr-o tara civilizata, mai sunt limitati care fac apologia infractorului si nu inteleg ca victima si familia ei au nevoie de tot sprijinul nostru, in timp ce violatorul ar trebui izolat si limitat de la viitoare actiuni similare. Imi pare rau, dar asta este o dovada de prostie.

| Mri_Aditzu_1999 a răspuns:

Bună seara, am răspuns la întrebări însă dat fiind că întrebările sunt cum sunt, nici răspunsurile nu pot fi complete de aceea o dezbare mai lungă ar fi fost ideală, de exemplu când am răspuns că vina pentru viol o au pentru că "a dat de inteles ca vor mai mult" evident ca ma refer la unele cazuri, si anume atunci cand multe din ele cauta asta, poate nu sex fortat dar cauta sa aiba distractii se imbraca evident foarte provocator și au o oarecare istorie. Evident sunt si cazuri de abuzuri de pedofilie care in acele cazuri nu se poate pune problema ca victima are vreodată vină. Dar sunt si cazuri in care ele se duc de buna voie si se ajunge la mai rau etc. sunt si cazuri in care multe fac dragoste/sex din propria dorinta si atunci cand el le lasă sau nu le oferă nu știu ce, hărțuiesc pe respectivii băieți cu acuzații. Cred că la nivel mondial, 70 la sută din cazurile de viol(la adulți)(deci nu ma refer pedofilie) sunt reale, 20% sunt invenții total aberante și 10 la suta sunt cum am spus mai sus, sunt violori dar si victimile au vină. Ca să se înțeleagă mai bine, Doamne ajută să mă înșel și-mi cer scuze public dacă e așa, dar dacă vorbim de cazul de la Vaslui cu cei 7 gandaci de baligar și acea fată, cred că evident ei au violato dar cred mai ales din declaratiile ei ca ea se stia de mult cu xulescu si nu a fost o abordare gen necunoscut, practic ea poate a fost iubita lui sau a facut sex cu unu sau mai multi dintre acesti 7 retardati mintal înăinte și apoi s-a ajuns aici. Repet, nu știu exact situația dar așa pare din poveste și așa îmi spune intuiția. Asta nu inseamna ca cei 7 puricoși nu merită să plătească măcar 25 ani de închisoare pe cap. Și ca să închei c-o poveste, o intamplare reala, am cunoscut in Sicilia acum cativa ani un pusti (intamplator era din Moldova) și el lucra pe plantatie in fine, il duceam cu motocicleta mai venea pe la mine acasă, era el suspect dar suspiciunea a avut verdictul...

| aaasssssssss a răspuns:

Genetic barbatii vor sa faca sex cu oricine, doar sa fie sex, si nu e din cauza site-urilor xxx

| GeorgetaTudor a răspuns:

Am scris un mic articol pe acesta tema. Il gasiti aici: http://www.rusinea.com/#! Violul-NU-e-sex/clfr/55af67ca0cf25b8bf7ef64b3

Daca credeti ca poate folosi pentru informare, sau poate da idei in legatura cu maniera in care se poate face educatie sexuala sau mai pe scurt EDUCATIE, va rog sa il folositi.

Eu cred ca distinctia intre viol si sex este una vitala.

| adema a răspuns:

Imi pare rau ca mai sunt unii pe-aici care considera violul o problema de educatie...de parca poti sa educi un psihopat sa nu mai ucida in serie. Psihologii sunt de acord la unison, si pe baza de statistici printre altele, ca pedeapsa cu castrarea chimica e singura solutie viabila pentru majoritatea violatorilor...ca nu se poate aplica din cauza sistemului de justitie viciat e alta problema.
Descoperiri stiintifice recente arata ca violenta la individ nu e controlata prin educatie si vointa ci de chimia creierului, cu care ne nastem....bineinteles pe fondul unei predispozitii genetice.
Deci "discursurile" despre preventie si educatie in materia violentei sunt inepte.
Resortul interior al violatorului nu e sa aiba parte de o partida de free sex, ci e vorba despre placerea sexuala care deriva din subjugarea prin violenta a unei alte fiinte. Asta e boala psihica si n-o poti educa.
Cititi niste carti scrise pe tema asta de profesorul de renume mondial T. Butoi... poate va mai luminati.
Educatia ne ajuta sa ne constientizam pornirile... dupa aceea cautam ajutor specializat. Ca dovada ca nu toti taranii cu 2-4 clase sunt violatori si nici barbatii cu studii superioare, eduucatie aleasa si functii importante nu sunt straini de violuri, chiar si asupra nevestelor. Doar ca ei sunt suficient de inteligenti sa scape basma curata.

| Vi003 a răspuns (pentru adema):

Ai dreptate, dar toate aceste devieri comportamentale sunt si rezultatul unei educatii deficitare. Pe vremuri, se spunea ca familia este "celula de baza a societatii", in familie se formeaza omul cu toata incarcatura valorilor morale care-l definesc. Tot ce se formeaza in familie se perfectioneaza in scoala, sau ar trebui. Din pacate, scoala a inceput sa valorifice doar varfurile, neglijand restul copiilor. Cine mai mangaie obrazul unui copil care e trist din cauza vreunei probleme de familie? Cui ii mai pasa ca Gigel e traumatizat de un tata alcoolic si o mama care sare gardul la vecin? D-nul Butoi e un geniu intr-ale criminalisticii, nu i-am citit cartile, dar i-am ascultat discursurile si s-a ocupat de multe cazuri de omor. Ce poate sa faca un astfel de Om, cum poate sa aduca pe fagasul normalitatii niste...cozi de topor aparate de o parte din comunitatea in care traiesc?

| 10plmpmt a răspuns:

Cazurile urate de abuz sexual isi au origunile in mici abuzuri incurajate
cu totii am fost abuzati in diverse feluri
am mai multe prietene ce au fost abuzate sexual si cred ca justitia e prea blanda cu abuzatorii
iar victimele nu au identitate si personalitate

| scorpio62 a răspuns:

Cei care apeleaza la forta, violenta pentru a-si satisface porniri animalice si violeaza trebuie educati de societate, nu numai pedepsiti cu inchisoare! Trebuie ca regimul de detentie sa contina si programe obligatorii de reeducare a infractorilor.Trebuie schimbata mentalitatea unor oameni despre viol si victima acestuia.Media,televiziunile ar putea sa promoveze campanii de informare si prevenire a oamenilor, in general pentru a sti sa reactioneze in fata abuzului de orice fel, a violentei fizice, emotionale. Iar in scoli se impun programe de educatie sexuala, psihologica a adolescentilor.

| IonutCG90 a răspuns (pentru scorpio62):

Nu exista, asta nu tine de creier, ci de suflet doamna Scorpio happy. Nu poti imblanzii nici un suflet uman VA ASIGUR! NE NASTEM INGERI/DEMONI, RAI/BUNI, ALBI/NEGRI. Nu se poate schimba asta, de aceea pedeapsa capitala e ideala pentru cazurile grave dovedite! sau multi ani de puscarie sau castrarea fizica la violatori si 25 de ani de inchisoare specială.

| Ognean_Danut_1971 a răspuns:

Violatorii inchisi pe viata sau izolati intr-un ghetou numai pentru ei si castrati chimic

| Miut_Adriana_1945 a răspuns:

Noi protejam mai mult pe cainii comunitari decat pe proprii nostri copii?

1 - Singurele fapte pentru care ar trebui introdusa pedeapsa cu moartea ar fi violul si crima. In legislatia actuala am impresia ca nu se pomeneste de violul in grup. Victima celor 7 criminali este ca si moarta in sinea ei, iar viitorul ei este compromis. Ea va fi marcata intrega viata, in timpul cand cele 7 brute vor trai in liniste si chiar vor putea repeta oribila fapta daca tot nu au patit nimic. Cer detentie pe viata ori pedeapsa cu moartea. Propun un sondaj de opinie a cetatenilor pe aceasta tema. D-na Burada nu are si fata? Ce ar face? Dar noi ce facem? Asteptam ca dupa ispasirea unei eventuale pedepse, eliberati fiind pentru buna purtare sa se razbune asupra victimei ori sa repete fapta?

2 - Avocat.net a pus in dezbatere publica, in urma cu ceva vreme, tema privind oportunitatea pedeapsei cu moartea. Veti fi mirati sa aflati cat de multa lume este de parere ca ar fi o pedeapsa potrivita strict in unele cazuri, cum ar fi violul de orice fel, abuzul infantil si omorul, delicte de natura a fi repetate de inculpatii eliberati ulterior din diverse motive.

3 - Nu poate exista o democratie reala atata timp cat actul de justitie este dependent de persoane individuale, ca un judecator ori un procuror. Cu atat mai mult intr-o tara ca Romania, macinata de coruptie la cel mai inalt nivel, unde Punctul 8 din Proclamatia de la Timisoara a fost nu numai ignorat ci respins cu hotarare de urmasii epocii de aur. Toti cei care nu si-au mai gasit locul in noile structuri "restructurate" s-au transformat la fata in judecatori, procurori, avocati, politisti dar si parlamentari, oameni de afaceri etc. In acest context actul de justitie este supus santajului efectuat asupra persoanelor care decid soarta inculpatilor.

4 - Ca urmare a celor de mai sus s-ar impune o democratizare reala in ceea ce priveste actul de justitie si multi cetateni sunt de acord ca acest lucru este de dorit. Restructurarea sistemului juridic din temelii in scopul democratizarii se poate face prin transformarea lui intr-un sistem juridic bazat pe Curtea cu Juri. Actul juridic nu va mai fi dependent de un singur individ santajabil ori corupt, opinia publica va avea o participare prin juratii alesi dupa criterii severe de moralitate din toate paturile sociale. Astfel actul de justitie devine un act democratic. In plus, nu vor putea fi date pedespe diferite pentru delicte similare, vor fi mai putine cazuri de erori si unii - nu putini - dintre judecatori vor fi eliberati de sabia trecutului lor.

| Marian_Dragomir_1969 a răspuns:

Nu numai ca trebuiesc pedepsiti cu inchisoare severa dat fiind faptul ca au fost in banda organizata...trebuiesc castrati chimic ..pt ca toti cei care au aceste porniri diabolice sa se gandeasca bine inaine de a face asa ceva.