| Ruines a întrebat:

Daca am cardul si codul VISA a unui prieten pot sa depun/retrag bani din contul respectiv?
PS: sunt minor.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este datorita faptului ca un minor intre 14-18 ani are doar o capacitate de exercitiu restransa si poate dispune doar de valori mici, asa prevede Codul civil, citez:
"ART.41.Capacitatea de exerciţiu restrânsã
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsã.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsã se încheie de cãtre acesta, cu încuviinţarea pãrinţilor sau, dupã caz, a tutorelui, iar în cazurile prevãzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelã. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi datã, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsã poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciazã, precum şi acte de dispoziţie de micã valoare, cu caracter curent şi care se executã la data încheierii lor."
Nu se prevede ce inseamna "de mica valoare" dar cred ca s-ar putea spune ca este vorba de cca 100 lei.

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cati ani ai?

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Ruines):

Poti depune dar numai sume mici si face plati la fel. De ridicat poti ridica de la bancomat, daca stii codul PIN.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Ruines):

Cred ca se poate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ruines):

Este datorita faptului ca un minor intre 14-18 ani are doar o capacitate de exercitiu restransa si poate dispune doar de valori mici, asa prevede Codul civil, citez:
"ART.41.Capacitatea de exerciţiu restrânsã
(1) Minorul care a împlinit vârsta de 14 ani are capacitatea de exerciţiu restrânsã.
(2) Actele juridice ale minorului cu capacitate de exerciţiu restrânsã se încheie de cãtre acesta, cu încuviinţarea pãrinţilor sau, dupã caz, a tutorelui, iar în cazurile prevãzute de lege, şi cu autorizarea instanţei de tutelã. Încuviinţarea sau autorizarea poate fi datã, cel mai târziu, în momentul încheierii actului.
(3) Cu toate acestea, minorul cu capacitate de exerciţiu restrânsã poate face singur acte de conservare, acte de administrare care nu îl prejudiciazã, precum şi acte de dispoziţie de micã valoare, cu caracter curent şi care se executã la data încheierii lor."
Nu se prevede ce inseamna "de mica valoare" dar cred ca s-ar putea spune ca este vorba de cca 100 lei.

| VadTot a răspuns:

Ai grija prietenul respectiv ar putea sa te acuze de furt! Ai mare grija cu prietenii!

Răspuns utilizator avertizat
| lpavel a răspuns:

Sa scoti da de la bancomat, sa depui NU!

| doc69 a răspuns:

Normal ca poti de la bancomat

Răspuns utilizator avertizat
| doc69 a răspuns (pentru Ruines):

Poti doar sa retragi

Răspuns utilizator avertizat
| doc69 a răspuns (pentru Ruines):

Fu-te acolo si t elamuyresti nu te aresteaza nimeni ca intrebi daca poti sa depui niste bani..si te-ai lamurit

| neaivan a răspuns:

poti depune doar la bancomatele cu depunere numerar!

Răspuns utilizator avertizat
| neaivan a răspuns (pentru Ruines):

da poti dar asta doar in numele titularului cardului.

Răspuns utilizator avertizat
| neaivan a răspuns (pentru Ruines):

La ce banca ai cardul?

Răspuns utilizator avertizat
| neaivan a răspuns (pentru Ruines):

Te duci la sucursala din orasul tau si trebuie sa aiba alimentator de card (bancomat). acolo poti depune bani fara sa ai de a face cu cei de la caserie

Răspuns utilizator avertizat