| EmiliaOaneaEmilia a întrebat:

Dacă am condus fără permis fiind suspendat permisul meu și am primit 1 an dar nu cu executare ci cu 2 ani de supraveghere când pot sa dau din nou de permis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vei putea sustine examinarea pentru obtinerea permisului dupa trecerea a unei perioade de 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu modificările şi completările ulterioare, citez:
"ART. 116.
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
  b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea executării pedepsei sub supraveghere;"

| EmiliaOaneaEmilia explică (pentru Ioandelasal):

După cât timp pot ataca decizia de supraveghere in instanta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru EmiliaOaneaEmilia):

Nu are nici un rost s-o ataci, nu vei castiga, aceasta masura a fost stabilita printr-o hotarare definitiva, de altfel Codul penal nu prevede posibilitatea de reducere.

4 răspunsuri:
| SigBogdan a răspuns:

Raspusnul il gasesti in motivarea de condamnare.