| Skinnar a întrebat:

Daca cineva imi da un pumn sau ma atinge/impinge sau ma ameninta/injura.Conform legii eu ce pot sa ii fac? Daca el incepe si imi da un pumn si eu il rup in bataie pot fi acuzat de ceva? Daca ma impinge si ma injura, ma provoaca, in cazul asta ce pot sa ii fac?
Nu dati raspunsuri gen:intoarce si celalalt obraz.Nu sunt interesat de valorile morale. Vreau un raspuns strict legat de legislatie.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca ai depasit linitele legitimei aparari, poti fi condamnat pentru infractiunea pe care o savarsesti - lovire sau alte violente ori vatamare corporala - in functie de zilele de ingrijire medicala necesare pentru vindecare. Vei avea doar circumstante atenuante, respectiv scuza provocarii.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Conformii legii fără a răspunde tu cu violeță fizică, intră la lovire și alte violențe prevăzut de Codul penal, la art. 180.
Dacă îți dă un pumn și tu îl „rup in bataie„ ești tu acuzat lovire, va avea nevoie de un certificat medico-legal prin care să ateste numărul de îngrijiri medicale, încadrarea juridică a faptei, etc.
Dacă te provoacă este bine să-l eviți.
Din victimă prin exces de legitimă apărare poți ajunge în postura de făptuitor al infracțiunii.
Pa, pa.

| kzd a răspuns:

Legitima aparare, daca el de loveste poti sa il lasi jos, daca te injura politia nu poate sa iti faca nimic laughing sau daca te impinge.

| catablondu a răspuns (pentru kzd):

Politia nu poate sa iti faca nimic pana la o limita. Daca el te impinge si tu il ucizi, cu siguranta intri la racoare. :-)

| catablondu a răspuns:

Buna, daca ai martori si esti in legitima aparare ai dreptul sa il imobilizezi, dar nu sa-l distrugi. Legea iti permite violenta pana acolo unde reusesti sa-ti imobilizezi adversarul si cam atat. Pentru actiuni gen cap spart, fracturi etc poti fi tras la raspundere.

| alexandru171 a răspuns:

Legal ati poate facea multe te poate acuza de vatamare corporala sau mai stiu eu ce sau ai poti da una sa-l dai cu capu de ceva si al omori daca el te ataca pe tine si te bate rau si tu nu reactionezi al poti acuza tu pe el scoti certificat medico legal si al bagi la puscarie insa daca te bati cu el el te loveste tu la fel probabil va veni politia va da cte o amenda si va lasa asta e o idea generala o ide simpla ar fi daca te supara cineva sau el se ea de tine nu mai sta sa te gandesti la legi da una pune-l in cur si gata da ai grija sa nul omori rolling on the floor)

| Corleonee a răspuns:

Daca primesti o palma, poti da o palma inapoi. Daca primesti un pumn, la fel, poti da un pumn inapoi. Atat e legal.

| cryssulyna a răspuns:

Nu poate sa iti faca nimic tie, tu doar te-ai aparat.

| AlexCraioveanu28 a răspuns:

Normal il poti da in judecata si il poti baga in puscarie si scoti si ceva banisori de la el asta doar daca esti atacat fara motiv si ai dovezi/martori pentru a castiga in istanta