| Silvia93 a întrebat:

Daca cineva se da drept altcineva ce ii poate face politia?

Răspuns Câştigător
| SummerT a răspuns:

Nu ii poate face nimic deoarece acele poze sunt puse pe un spatiu public, de unde este liber oricine sa le descarce si sa le publice. Atunci cand te expui pe o retea ca facebook iti asumi si acest aspect. Politia nu intervine in astfel de prostii. imagineaza-ti cate persoane au conturi false pe facebook. singura chestie e sa reportezi pagina si poate fi inchisa. atat

6 răspunsuri:
| cristi10grei a răspuns:

Tare faina intrebarea am si eu una care se da drept alta sincer ma terorizeaza, si nu am cei face dau bloc alt cont happy face

| anaaandr17 a răspuns:

Iti inchide contul, dar nu politia, nimic altceva.laughing

| George3412 a răspuns:

Treaba asta se numeste furt de identitate... poate lua multe forme asa ca fii mai clara. Vrei sa spui ca cineva a semnat un act in locul tau sau s-a dat drept tine in fata unui organ al statului? (un ofiter de politie spre exemplu). Daca e vorba despre asta atunci conform codului penal se pedepseste de la 3 luni la 3 ani de inchisoare. Daca nu la asta te refereai fii mai explicitawinking

| Silvia93 explică (pentru George3412):

Ma refer la poze luate de pe net, creat un facebook fals si dat drept altcineva.

| Sweet155 a răspuns (pentru Silvia93):

Din cate stiu poate sa ii dea o amenda sau sa ii inchida contul de facebook.

| Radu284 a răspuns (pentru Silvia93):

Poti sa dai in judecata persoana respectiva pe motive de copyright. Asta daca esti autoarea pozelor, sau ai copyright pe ele.

| SummerT a răspuns (pentru Silvia93):

Nu ii poate face nimic deoarece acele poze sunt puse pe un spatiu public, de unde este liber oricine sa le descarce si sa le publice. Atunci cand te expui pe o retea ca facebook iti asumi si acest aspect. Politia nu intervine in astfel de prostii. imagineaza-ti cate persoane au conturi false pe facebook. singura chestie e sa reportezi pagina si poate fi inchisa. atat