| sara2523 a întrebat:

Heyyy TPU! Cum se numeste acel delict cand adopti o alta identitate (te dai drept altcineva sau inventezi tu o persoana si iti faci acte false)? Stiu ca are o denumire, dar nu mai tin minte...a, si inca ceva! Cum se poate afla acest delict (adica poate cineva sa depuna plangere sau se autosesizeaza politia) si cu cati ani de inchisoare se pedepseste (aproximativ)? Helpppp happy multumesc

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este infractiunea de fals privind identitatea. Celelalte fapte de care amintesti sunt fals material in inscrisuri oficiale si uz de fals, dupa caz.
Conform Codului penal, citez:
"ART.320. Falsul material în înscrisuri oficiale
  (1) Falsificarea unui înscris oficial, prin contrafacerea scrierii ori a subscrierii sau prin alterarea lui în orice mod, de natură să producă consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  (2) Falsul prevăzut în alin. (1), săvârşit de un funcţionar public în exerciţiul atribuţiilor de serviciu, se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Sunt asimilate înscrisurilor oficiale biletele, tichetele sau orice alte imprimate producătoare de consecinţe juridice.
(4) Tentativa se pedepseşte.
ART.323.Uzul de fals
  Folosirea unui înscris oficial ori sub semnătură privată, cunoscând că este fals, în vederea producerii unei consecinţe juridice, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă, când înscrisul este oficial, şi cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, când înscrisul este sub semnătură privată.
ART.327. Falsul privind identitatea
  (1) Prezentarea sub o identitate falsă ori atribuirea unei asemenea  identităţi altei persoane, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau transmisă unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea prin folosirea frauduloasă a unui act ce serveşte la identificare, legitimare ori la dovedirea stării civile sau a unui astfel de act falsificat, pentru a induce sau a menţine în eroare un funcţionar public, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine ori pentru altul, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
  (2) Când prezentarea s-a făcut prin întrebuinţarea identităţii reale a  unei persoane, pedeapsa este închisoarea de la unu la 5 ani.
  (3) Încredinţarea unui act ce serveşte la identificare, legitimare ori  la dovedirea stării civile spre a fi folosit fără drept se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."
Infractiunile se pot descoperi in urma unei plangeri penale sau a unui control al actului, facut de politie sau in alte locuri unde este necesara prezentarea actului de identitate.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Furt de identitate

| matrix100 a răspuns:

Substituire de identitate

| sara2523 explică (pentru matrix100):

Tot asa se numeste cand iti pui tu alt nume si iti faci si acte false cu acel nume?