| BeingSelfless a întrebat:

Dacă fac un abonament pe 2 ani să am un telefon, cu beneficiile unei oferte, etc, este obligatoriu să plătesc toți acei 2 ani, chiar dacă returnez obiectul respectiv?

Aș putea să returnez telefonul sau ce am cumpărat prin abonament, și să anulez contractul?
Adică în termen de 1 săptămână, 2 săptămâni, 1 lună. Returnez intact și resetare din fabrică tot ce am primit.
Întrebare legală pentru această categorie, nu cea de telefoane.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Legal, daca faci o achizitie, te poti razgandi si sa returnezi marfa cumparata in termen de 15 zile (adica, in cazul tau: telefonil) fara nici o explicatie.
In practica insa, firmele de telefonie conditioneaza contractul separat de telefonul inclus. Poti reusi cel mult sa schimbi contractul la 5-6 euro, dar tot pe 2 ani (daca returnezi telefonul.

| VoidEternal a răspuns:

Nope, nu merge așa.

| UserRo10 a răspuns:

1. In contract e stipulat clar ce se face la incetarea abonamentului inainte de expirarea contractului. Cel mai probabil platesti o despagubire
2. Telefonul ramane la tine. Inapoi il poti da doar in caz de garantie.

| Andreea99911818181 a răspuns:

Nu, nu merge. Eventual il poti da undeva la Flip gen... si de banii aia sa platesti restul abonamentului pe care il mai ai. Odata ce a fost folosit nu merge returnat sau intr-un caz cu sanse minime in care merge, nu merge anulat abonamentul. Doar platit integral. cea mai avantajoasa cred eu solutie e sa il vinzi iar de banii aia sa dai restul abonamentului asa ai scapat si de rate si de telefon. Daca e nou si e vreun iphone 14 Pro max la abonament e extrem de scump deci trebuie sa fie de "nout" fara zgarieturi sau defecte ca sa poti lua cel mult suma respectiva pe el.