| niiiiy a întrebat:

Daca imi cumpar un scuter electric care in viteza 3 prinde mai mult de 25km/h dar eu merg doar cu viteza 1 care prinde viteza 25km/h maxim si nu am permis imi poate face ceva politia daca ma opreste si eu sunt pe viteza 1?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca caracteristicile tehnice il incadreaza la moped, pentru care este nevoie de categoria AM, atunci fapta de a circula pe drumurile publice, fara a avea permis de conducere, constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."
Nu are importanta cu ce viteza circuli tu, importante sunt caracteristicile tehnice.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E absolut irelevant ca tu mergi cu viteza 1
ce conteaza e ca nu ai permis pentru scuterul respectiv, ceea ce inseamna dosar penal

| AmandinaDragan a răspuns:

''imi poate face ceva politia daca ma opreste si eu sunt pe viteza 1?'' Daca scuterul are capacitatea mai mare iti trebuie permis indiferent in ce viteza mergi.

| Continchiscontsters a răspuns (pentru AmandinaDragan):

Și eu le am cu vitezele doar ca eu mai trec și pe roșuwinking și zici viteza unu mrrrr 1+1 face 2 mrrrr