| Mihaa22 a întrebat:

Daca o persoana și-a făcut buletin cu adresa mea și după o perioada de timp s-a mutat dar nu vrea sa își schimbe adresa si in buletin cum pot proceda? Doar in instanța?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic, buletinu o sai expire si nu il poate renova daca nu merge cu proprietarul adresei (casa ta dupa caz), va fi nevoit sa il faca pe alta adresa (cineva sa il ia in spatiu) - alta solutie e sa faci reclamatie la politie

| Mihaa22 explică (pentru mgtow):

Ideea e ca toate plicurile și prostiile vin pe adresa mea și dacă fac reclamație la poliție tot eu primesc plicul și tot eu plătesc impozit pe ele :/

| mgtow a răspuns (pentru Mihaa22):

Nu ai cum sa dai impozit tu, trebuie sa vina numele persoanei pe plic, macar ai incercat sa vezi ce zice police?

| Mihaa22 explică (pentru mgtow):

Pai e numele persoanei dar pe buletinul ei e adresa mea, asa ca vine la mine acasa totul laughing

| Bula a răspuns (pentru Mihaa22):

Facturile, amenzile, taxele si impozitele il privesc PERSONAL pe a cui nume au fost facute.
Tu atat poti face sa-i aduni corespondenta si sa ii predai cu prima ocazie cand va intalniti.
In rest, cand va expira buletinul, atunci va trebui sa caute alta persoana, cine sa-l primeasca in spatiu.

| Mihaa22 explică (pentru Bula):

Pai persoana respectiva are deja o noua locuința. Eu stiam ca atunci când se modifica ceva, nume, adresa etc ar trebui sa îți schimbi și actele obligatoriu.

| Bula a răspuns (pentru Mihaa22):

Asta-i teoria.
Practic multi nu-si fac mutatiile in buletin, iar flotantul nici atati.

| Violleta2022 a răspuns:

Tu nu platesti impozit pe numele lui si nici pe plicurile lui!
De fapt NU ai voie sa deschizi nici un plic care este pe numele altora, ca aasta este viiolarea corespondentei private si se pedepseste legal.
Mergi la Politie, sectia locala si anunta-i!

| Lioana a răspuns:

Nu poti sa faci nimic ca persoana sa-si schimbe adresa in buletin. Ii va expira buletinul si atunci isi va face altul pe alta adresa.
Daca iti vine tie corespondenta acelei persoane, ignora-o. Nici nu deschide plicurile pentru ca nu te privesc pe tine. Pune-le deoparte si daca ai bunăvoință anunta persoana ca are corespondenta la tine.
Inca ceva, faptul ca iti vine tie corespondenta persoanei nu înseamnă ca persoana are inca in buletin adresa ta. Înseamnă ca cei care au trimis corespondenta nu ii cunosc noua adresa.
De exemplu eu cand mi-am vandut o locuință si m-am mutat in alta, mi-am schimbat buletinul pe noua adresa dar corespondenta a continuat sa-mi mearga la vechea adresa.

| Mihaa22 explică (pentru Lioana):

Nu a schimbat adresa și nici nu dorește sa o schimbe in buletin

| Lioana a răspuns (pentru Mihaa22):

Atunci sa nu o schimbe. Pe tine nu te afectează cu nimic.

| Brizbriz a răspuns:

Nu platesti nici un impozit pentru altcineva
nu stiu de unde ai scos asta, dar e chiar aiurea
daca ai platit pana acum atunci esti putin cam dusa
daca doar ai simtit ca, daca iti vin tie, atunci ar trebui sa le platesti, atunci esti mai putin dusa, dar tot dusa

ce poti sa faci e sa te duci la evidenta populatiei si sa spui ca iti retragi semnatura de mutatie, moment in care, practic, buletinul ala nu mai e valabil, si nu poate face NIMIC in privinta asta

oricum cand ii expira o sa aiba din nou nevoie de semnatura ta, pe care nu i-o dai
iar intre timp, NU II DA NIMIC DIN CE VINE LA POSTA, nici nu le deschide, dar nici nu i le da, ii doresti succes sa te dea in judecata, mult succes, dat fiind faptul ca tu nu il mai vrei cu domiciliul la tine

| mi25 a răspuns:

Daca nu are locuinta proprietate personala, nu poate sa-i schimbe adresa de domiciliu din Cartea de identitate. In acest caz, la expirarea acesteia primeste o CI provizorie, dar tot cu domiciliul de la tine.
O persoana, care nu vrea sa-si schimbe domiciliul de la adresa ta poate fi scoasa doar cu hotarare judecatoreasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face notificare scrisa catre expeditorii corespondentei ca respectivul nu mai locuieste la acea adresa.
Nu stiu daca ai voie sa le spui si noua adresa, aceasta fiind data personala. Probabil ai nevoie de acordul lui.
Daca nu ti e frica cs iti va intenta proces, poti sa le spui si noua adresa