| secretlove2014 a întrebat:

Daca pe contractul de munca al sotului meu scrie ca salariul este de 1050 lei va rog sa-mi spuneti cat sunt in total contributiile care merg la stat, adica cat la suta din salariu trebuie sa plateasca angajatorul pentru angajat, ma intereseaza pentru ca noi am vorbit cu un patron care sa-i deschida cartea de munca pentru ca-i platim noi si vrem sa stim ca sa nu ne minta in legatura cu banii.

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Introdu aici suma si vei afla ce te intereseaza.
Sursa:http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Afli asta folosind unul dintre calculatoarele de salarii de pe internet.
Nici un patron nu mai poate "sa-i deschida cartea de munca", nu se mai intocmesc carnete de munca din 1.01. 2011, doar contracte individuale de munca, inscrise in Registrul general de evidenta a salariatilor, format pe hartie si electronic. De asemenea nu se poate plati nimic in plus de salariat, in afara faptului ca poate face un contract de pensie privata.

| secretlove2014 explică (pentru Ioandelasal):

Asa am numit eu carte de munca,dar normal are contract de munca individual, faza este ca de unde stiu eu ca nu ma minte in legatura cu bani care i da el la stat, adica sa mi ceara mai mult, ca normal sotul nu este angajat la firma lui, noi i am spus ca i vom plati

| Ioandelasal a răspuns (pentru secretlove2014):

Sotul poate solicita sa vada statul de plata, daca nu primeste fluturas de salariu si din stat poate vedea ce a platit patronul la stat.

| darrio2007 a răspuns:

P.S.Da click pe casuta Calculator simplu.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

273 RON plateste BS si BASS.

| abramovici a răspuns:

Contributia cas 10, 50%somaj 0, 50%cass5, 50% impozit16%-{1050=780