| mariusalex2019 a întrebat:

Daca sunt propietar 70% si copropietarul 30% vecinul de la care am cumparat, copropietarul are voie sa planteze pomi pe drumul de servitute si sa depoziteze becea si sa parcheze masina pe drumul care este declarat drum de >servitute??

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pe portiunea de drum care este pe terenul proprietatea ta vecinul nu are dreptul sa puna nimic, daca tu nu-i dai voie.
Pe portiunea de pe terenul lui are dreptul sa puna ceva dar nu are voie sa faca drumul impracticabil pentru tine.
Daca nu respecta ce ti-am spus poti sa-l dai in judecata dar mai intai incearca sa te intelegi cu el.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un detaliu esential pentru un raspuns corect, respectiv cine este proprietarul terenului pe care este situat drumul. Spune aceasta si o sa-ti dau un raspuns concret.

| mariusalex2019 explică (pentru Ioandelasal):

Eu propietar cota 70% si copropietarul cota 30% cu care am probleme

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusalex2019):

Nu conteaza asta, alt detaliu ti-am cerut: cine este proprietarul terenului pe care este situat drumul.

| mariusalex2019 explică (pentru Ioandelasal):

In fata este de la cine am cumparat iar in spate sunt eu iar drumul vine in partea stanga ( eu am doua parcele defalcate in zona drumului.Si a 3a parcela este a celui de unde am cumparat,

| Ioandelasal a răspuns (pentru mariusalex2019):

Pe portiunea de drum care este pe terenul proprietatea ta vecinul nu are dreptul sa puna nimic, daca tu nu-i dai voie.
Pe portiunea de pe terenul lui are dreptul sa puna ceva dar nu are voie sa faca drumul impracticabil pentru tine.
Daca nu respecta ce ti-am spus poti sa-l dai in judecata dar mai intai incearca sa te intelegi cu el.

Bula
| Bula a răspuns:

Coproprietatea inseamna ca, fiecare proprietar are parte din fiecare milimetru din proprietate.
Din acest motiv, paentru a face orice modificare, trebuie si acordul celorlalti proprietari (macar sub forma tacita).
Depozitarea materialelor sau masinii este dreptul fiecarui proprietar, dar niciunul n-are voie sa ingradeasca folosirea proprietatii. Coproprietarul poate sa-si parcheze masina pe drumul de acces, daca lasa liber suficient spatiu pentru a se putea trece langa el. Pomi poate planta, daca nu ingradeste lumina de la coproprietari. Materiale de constructii (sau de alta natura) se pot depozita temporar in locu unde nu deranjeze coproprietarii.
Cum reiese, cel mai bine este sa se dicute asemenea aspecte intre coproprietari, iar daca nu se ajunge la intelegere, atunci sa se imparta proprietatea (iesire din indiviziune).

Răspuns utilizator avertizat
| DoroteeaH a răspuns:

Teoretic, trebuie să se consulte cu tine în toate. Iar dacă tu nu cazi la intelegere, el nu ar avea voie sa treacă peste cuvântul tău, având în vedere proprietatea care îți aparține.
Să mă contraziceți dacă greșesc, dar așa mi se pare cel mai logic