| anonim_4396 a întrebat:

Dacă umblu cu semnele de începător și am mai mult de un an de când am luat carnetul, chiar mai multe zeci de ani, pățesc ceva dacă mă oprește poliția?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu patesti nimic, se sanctioneaza contraventional doar conducatorii auto care nu au pe masina semnele de incepator desi au mai putin de 1 an de la obtinerea permisului de conducere.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai vrut sa zici ca mai mult de 1 an nu mai multi zeci de ani.
Nu, nu vad ce rau asa mare sa iti faca decat sa iti zica sa le dai jos.
Eu nu cunosc in lege vreo prevedere sa te amendeze pentru asa ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Ba, se aplică și mai multe zeci de ani pentru cazul la care mă refer

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, doar daca nu le ai cand trebuie. Daca tu te consideri incepator in continuare si simți ca acel semnal iti confera o protectie si siguranță in plus, desigur esti liber sa il aplici pe lunetă.

| AlexandrulS a răspuns:

Din ce imi aduc aminte parca se sanctioneaza si daca ti semnele mai mult de un an... parca avusesem o discutie cu instructorul cand am dat eu de permis pe tema asta, poate ma insel.

| Refresh0 a răspuns:

Nu