| Casa a întrebat:

Salutare TPU!
Am o mică nelămurire și aceea fiind de aproximativ 1 an am carnet de conducere. Și nu prea am condus... și în curând voi avea mașina, pot pune semnele de începător dacă a trecut un an de când l-am luat?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai depasit 1 an de la data obtinerii permisului de conducere nu este obligatoriu sa pui respectivele semne dar nici nu este interzis.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART. 149
(1) Conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori de tramvai cu o vechime mai mică de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv sub forma unui disc de culoare galbenă, cu diametrul de 100 mm, care are în centru semnul exclamării, de culoare neagră, cu lungimea de 60 mm şi diametrul punctului de 10 mm, după cum urmează:
a) la autovehiculele din categoriile AM, A1, A2 şi A, în partea din spate, lângă numărul de înmatriculare sau înregistrare, după caz;
b) la celelalte vehicule, pe parbriz, în partea din dreapta jos şi pe lunetă, în partea stângă jos;
c) la vehiculul care nu este prevăzut cu lunetă, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe caroserie în partea din spate stânga sus;
d) la tramvai, pe parbriz în partea din dreapta jos şi pe luneta ultimului vagon în partea din spate stânga sus;
e) la vehiculul care tractează o remorcă, pe parbrizul vehiculului în partea din dreapta jos şi pe caroseria remorcii în partea din spate stânga sus."

| darrio2007 a răspuns:

Nu este obligatoriu daca a trecut un an. Dar e bine, ca te feresc ceilalti. Sau te injura, după caz, avand in vedere lipsa ta de experienta in conducere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Amendat esti daca nu le porti sub un an, peste 1 an nu cred ca este nicio intedictie sa le porti.

| anonim3248 a răspuns:

Pune semnele ca să te ferească ceilalți.

| DorinaK a răspuns:

Doar daca vrei. Nu esti obligat.

| ambaniionelbos1 a răspuns:

Eu zic ca da sa aiba oameni grija