| anonim_4396 a întrebat:

Daca un vecin are foarte multi caini si noapte de noapte latra la ore tarzii gen 12 noaptea, 1 noaptea pot face plangere la politie ca ma deranjeaza, sau trebuie sa imi fac singur dreptate?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti bine.Maidanezi nu ai? Ca eu am 12 la blocul unde locuiesc.Si nu au program la latrat. Poti face o plangere la politie.

| RobertMoon a răspuns (pentru darrio2007):

Ca să fac plângere trebuie să ma duc la secție sau pur și simplu sun la 12 - 1 noaptea la poliție să le povestesc?

| darrio2007 a răspuns (pentru RobertMoon):

Indiferent ce faci tot la sectie trebuie sa ajungi.Ca sa faci plangerea scrisa.Dar nu e rau sa si suni cand este harmalaia mai mare noaptea.

| RobertMoon a răspuns:

Eu il avertizez azi, stau la curte, daca nu face ceva cu ei sa taca, nu ma intereseaza fac plangere la politie sau sa vada el ce sabii îi dau laughing

| AlexStefan1 a răspuns:

Da, poti face, asa am facut si eu la un asemenea caz, a primit amenda, dar nu se prea rezolva pentru ca nu poti platii un caine sa taca.

| RobertMoon a răspuns (pentru AlexStefan1):

Si cum fac reclamatia sun pur si simplu nopatea la 112 cand latră câinii și atât?

| AlexStefan1 a răspuns (pentru RobertMoon):

Nope, te duci dimineata la sectie si depui o plangere pe deranjarea linistii publice

| StefanAdrian911 a răspuns:

Prevederile privind sancţionarea tulburării liniştii locuitorilor/locatarilor sunt incluse în Legea nr. 61/1991, care a fost republicată recent în Monitorul Oficial nr. 96/2014.

• tulburarea liniştii locatarilor între orele 22:00-8:00 şi 13:00-14:00 – de către orice persoană – prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora este sancţionată cu amendă de la 500 la 1500 de lei;

Deci poti sa faci o plangere asupra politiei pentru ca deranjeaza linistea publica.
O sa fie amendat in functie de gravitatea situatiei in cauza.

| cristi966 a răspuns:

Poti sa ii faci plangere. Otraveste-ilaughing

| Deliiiiiia a răspuns:

Doar faci o reclamatie...deranjeaza linistea publica(asta in caz ca nu se rezolva de buna voie)

| RobertMoon a răspuns (pentru Deliiiiiia):

Dacă nu se rezolva de buna voie voi folosi violența fizică. happy