| andreeaMaria99 a întrebat:

Daca unei persoane i se scade perioada de arest in vederea judecarii, ce presupune mai exact acest fapt?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu i se scade perioada de arest preventiv (arestul in locuri de detinere) in vederea judecarii, de altfel, pana nu este judecat, nu are din ce se scadea.
Dupa judecata judecatorul stabileste o pedeapsa cu inchisoarea si din aceasta se scade perioada de arest preventiv.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu inteleg de ce te încăpățînezi sa stai in casa cu un hoț, ăla daca furat odata o va face mereu si mereu va fi arestat, asta vrei sa traiesti toata viata linga un hoț si un puscarias? Păcat de tine si de tineretea ta ca ti o irosesti cu un astfel de om, o lichea un hoț. Este țigan? Ca tu esti frumoasa asta se vede din poză, ce varsta ai dar el?

| ValentinMihai78 a răspuns:

Că de exemplu, dacă a stat 90 de zile în arest preventiv, la pedeapsa finală stabilită, i se vor scădea zilele de arest preventiv, adică poate inclusiv să scape de închisoare.