supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

De ce buletinele nu au aceeasi valabilitate etc? :/ De exemplu prietena mea, de-o varsta cu mine, ne-am facut buletine impreuna, al ei a expirat acum (dupa 4 ani), al meu expira in 2021

10 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Conform Art. 17 din O.U.G. nr.97/2005
"(1) Cartea de identitate se elibereaza dupa cum urmeaza:
a) prima carte de identitate se elibereaza la implinirea varstei de 14 ani;
b) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 14�18 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 4 ani;
c) pentru persoanele cu varsta cuprinsa intre 18�25 ani, termenul de valabilitate a cartii de identitate este de 7 ani;
d) cartile de identitate eliberate dupa implinirea varstei de 25 de ani au termen de valabilitate de 10 ani.
(2) Dupa implinirea varstei de 55 de ani, cartea de identitate se elibereaza cu termen de valabilitate permanent. "

| Catalina990099 a răspuns:

Dacă si l-a facut la 14 ani expira dupa 4 ani. După e valabil mai mult timp. Nu se schimba din nou la 4 ani. Tu la cati ani l ai facut?

| supadeceapa explică (pentru Catalina990099):

Aveam 18 cand l-am facut amandoua. Al ei a expirat acum.

| Lioana a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu se poate sa fi expirat dupa 4 ani un buletin facut la 18 ani. Ai vazut buletinul acela?
Daca e intr-adevar asa e posibil sa fie o greseala a unitatii emitente care i-au dat termenul de valabilitate al unui buletin de 14 ani.

| supadeceapa explică (pentru Lioana):

Da, l-am vazut, azi a fost sa-si faca si nu a zis nimeni nimic de faptul ca ii expira atat de repede.

| Lioana a răspuns (pentru supadeceapa):

Trebuia sa intrebe ea. Personalul de la la institutiile publice nu da explicatii daca nu i se cer. Ce putea sa zica? "Vai da ce greseala am facut...nu trebuia sa-ti expire acum buletinul."
Expira, trebuie schimbat. Asta e.

| Catalina990099 a răspuns (pentru supadeceapa):

E normal. Si tu l ai schimbat dupa 4 ani prima dată. După 18 ani se schimba mai rar.

| Catalina990099 a răspuns (pentru supadeceapa):

Poate al ei e provizoriu. Buletinul provizoriu este valabil doar un an.

| Lioana a răspuns (pentru Catalina990099):

Catalina990099, fata spune ca prietena e de aceeasi varsta cu ea. Adica buletinul de 18 ani a expirat dupa 4 ani. De ce nu citesti tot si dai voturi de eronat aiurea?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru supadeceapa):

I-a expirat dupa 4 ani, fiindca nu l-a innoit dupa ce a implinit 18 ani, ci inainte. Ai dreptul sa iti schimbi buletinul cu jumatate de an inainte sa iti expire.