| AlexDorinel a întrebat:

De ce din 1990 până în 1996 a câștigat Ion Iliescu alegerile și după a câștigat Emil Constantinescu și după iar Iliescu?

Cum a reușit Emil Constantinescu sa îl bata așa rău pe Iliescu in 1996?

53 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Pai nu l-a batut asa rau... In primul tur chiar a avut mai mult Iliescu, iar in al doilea a fost 55 la 45.
In 90 popularitatea lui Iliescu a fost maxima, fiind cel care l-a inlaturat pe Ceaușescu, iar in 2000 a castigat pe fondul dezamagirii populatiei, care isi pusese mari sperante in Constantinescu si CDR.

| AvalohAlyn a răspuns:

Romania a pierdut in 2000 un președinte care putea sa elimine mafia, corupția, șmecheria, hoția etc pe marele Vadim Tudor insa lumea cum era îndobitocită l-a votat tot pe Iliescu nu pe Vadim.
Acum mulți îl regreta din ceea ce vad pe YouTube pe Vadim dar e prea târziu pentru că a murit, Iliescu a fost un profitor pe când Vadim chiar își iubea tara și era doxa de cultura.Lumea s-a speriat in 2000 cand a intrat Vadim in turul II cu Iliescu că cică era extremist și nu știu ce, dar putea fi cel mai bun președinte îți zic eu, ceilalți au fost toți profitori iar de departe cel mai profitor președinte a fost Iliescu căci a profitat de revoluție și de moartea lui Ceaușescu că să ajungă președinte el de 3 ori, lumea l-a văzut eronat pe Iliescu că un erou în 89 dar el nu era decât un criminal și un profitor notoriu.Vezi ce făcea la revoluție plus mineriadele. Oricum Romania nu o sa mai aibă șansa pe care a avut-o în 2000, a pierdut-o pentru totdeauna.
Iliescu a călcat pe cadavre (Ceaușescu) că să ajungă la putere, daca Iliescu e erou național așa cum îl văd unii bătrâni atunci Vadim era o legenda, Iliescu nu a fost decât un profitor și e vinovat pentru victimele mineriadelor din anii 90. Klaud Iohannis e iar un profitor mai mic, profita de funcția pe care o are dar nu are niciun merit și valoare pentru a fi acolo, tot ce face el e sa critice PSD și să meargă în vacanțe și plimbați cu nevasta-sa prin alte țări.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns:

A iesit Iliescu pentru ca lumea care l-a votat a fost proasta, cum se intampla si in ziua de astazi cand alegem Presedintele sau parlamentarii.
Un mos bolsevic care ne-a vandut tara, el se face vinovat si complice la Revolutie si cacatii astia de magistrati nu au luat nicio masura nici in ziua de astazi, trebuia sa zaca in puscarie si in ziua de azi si pentru revolutie si pentru mineriade, dar neah traim intr-o tara de surzi condusa de chiori. Iar cei care mai comenteaza pe tema asta sa se puna in pielea familiilor care si-au pierdut copii si rudele la Timisoara!

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai a pierdut pentru ca lumea a vrut o schimbare si a castigat din nou pentru ca l-au votat mosnegii care il idolatrizau. Si acum exista sate uitate de lume in care lumea il stie de presedinte pe 'tovarasul' Iliescu.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

De ce a fost proasta? Ca stia lumea aia ce lepre is liberalii si taranistii si ce facusera in trecut?

Am enumerat ce chestii bune a facut I
Aici adica:

https://www.tpu.ro/......ina-2.html

Revolutia a pornit de la dreptisti ca au vrut SUA si altii sa aiba influenta aici si au vrut sa dea comunismul jos asa cum au facut si la rusi.
Nu iliescu.

Si oricum de revolutie era cazu, deci oricum mureau oameni, ca nu se mai putea cu ceausescu, n-are nici o treaba cu iliescu.
Nu puteai sa stau nemancat la infinit si cu curentu oprit, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Pai mosnegii aia stiau ce pramatii erau liberalii si taranistii pentru omul de rand.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Aprilie 89 cred, s-au dat toate datoriile, dupa aia pana in dec era din ce in ce mai rau.
Acum avem sute de miliarde din cauza liberalilor care au mancat tara si au facut-o praf.

In loc sa faca fabrici, sa producem ceva serios si sa exportam, sa avem valuta, ei au vandut resursele si pamanturile la straini, si cumpara produse din UE care le puteam face si noi fara sa dam valuta pe oua de exemplu.

Se imprumuta la FMI sau unde o fi, tocmai ca nu producem nimic si nu avem de unde bani.

| tonyc7 a răspuns (pentru Simpatic):

Pentru mortii de la Timisoara nu Iliescu se face vinovat, ci Ceausescu.
Lui Iliescu reproseaza-i mortii de dupa 22, care sunt de douazeci de ori mai multi decat cei de la Timisoara!

| Simpatic a răspuns (pentru tonyc7):

Aha

| corbulalbrosu a răspuns:

In anul 2000 populatia Romaniei a ajuns in situatia care este exprimata plastic prin expresia ''intre ciocan si nicovala'', si anume cea de a alege intre un bolsevic nemernic si un nebun incurabil. laughing

| Mosotti a răspuns:

A castigat Iliescu alegerile pentru ca majoritatea care l-au votat atunci erau oameni mai in varsta care stiau ca liberalismul si taranismul e doar pentru bogatasi si smecheri, si niciodata pentru omul de rand.

Dupa aia Emil a castigat pentru ca astia au facut propaganda urata contra lui Iliescu ca sa-l discrediteze, dupa aia mai erau si tineret care au crezut asta si aveau varsta pentru a vota, si de acolo a castigat.

E f simplu. Dupa aia a castigat din nou din 2000 in colo pentru ca oamenii au fost f dezamagiti de liberali si taranisti, apoi iar s-a facut propaganda urata anti Iliescu, si dupa aia gata, au venit liberalii, el imbatranise, etc.

| Meme10Meme a răspuns (pentru Mosotti):

Zi ce a facut bun Iliescu pentru tara asta. Ca Constantinescu e un bou stiu

| Mosotti a răspuns (pentru Meme10Meme):

Am enumerat aici ce a facut bun, citeste te rog:

https://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Catrice a răspuns:

Hai sa încercăm ceva nou, da' parca tot ca înainte e mai binehee hee

| Meme10Meme a răspuns (pentru Catrice):

Haha am uitat sa rad

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

Ceva nou, hai să înființăm un nou partid cu userii de TpU. laughing

| Catrice a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Partidul Userilor Liber Anonimihee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Catrice a răspuns (pentru Meme10Meme):

Dacă n-ai trăit pe vremea aia, aia e.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Catrice):

rolling on the floor

| Catrice a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu da voie TPU, nu e categoria bună sad

| gabicoo a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Degeaba! Minorii nu au drept de vot!

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru Harfagre):

Și care sunt acele gunoaie? Poți enumera niste useri?

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru Harfagre):

Și ala cine e?

| gabicoo a răspuns:

Votul românului trece prin stomac! Votează pe cel care promite că va îi va da ceva la pensie sau la salariu și după ce-și ia țeapă merge la vot pe principiul "Ba pe a mătii bă"!
În mai 1990 în Duminica Orbului românul a votat Iliescu pentru că alternativă nu a avut: 86% Ilici Ilieskov.
În 1992 Emil Constantinescu a fost alternativa propusă de CDR dar românul nu era pregătit de schimbare așa că a ieșit încă o dată Nelu Kagebelu. Între 1992 și 1996 a fos acel guvern Văcăroiu care nici nu a vrut, nici nu a putut și nici nu a fost lăsat să facă ceva. Binele nu a venit și românul a zis " Ba pe a mătii bă" și au câștigat dreapta și domnu' Milică. Dar nu a fost așa cum zici tu "bătut rău". După primul tur Iliescu era pe primul loc, Constantinescu pe locul doi și la mică diferență, "să-l mănânce viermii", Petre Roman pe locul trei. Jocurile au fost făcute de Roman care a cerut electoratului său să-l voteze pe Constantinescu. După asta a urmat acea catastrofală guvernare CDR - PD - UDMR care a pus lacătul pe economia României.
În 2000 CDR-ul și PNȚ-ul în particular, au plătit la urne dispărând de pe scena politică. Au câstigat PDSR-ul și Ion Iliescu pentru că iarăși românul nu a avut alternativă. Vadim Tudor și PRM nu puteau fi o soluție pentru viitorul euroatlantic al României.
Guvernarea 2000-2004 a fost pe trend ascendent drept dovadă fiind primirea României în NATO și UE (aderarea efectivă urmând să se producă la 1 ianuarie 2007).
În 2004 datoriă aroganței de care a dat dovată Adrian Năstase din perioada în care a fost premier (2001-2004) și pe principiul "Ba pe a mătii bă" alegerile au fost câștigate de Traian Băsescu și Alianța DA. Și din acest moment s-au dus toate dracului în țara asta. Potrivit Constituției Președintele are rolul de moderator între puterile statului dar Băse nu a vrut să înțeleagă lucrul ăsta și a devenit un președinte jucător încalcând legea fundamentală fapt pentru care a și fost suspendat din funcție în 2007. Dar prostimea nu a înțeles pericolul și a votat contra demiterii președintelui. După asta a urmat cel mai negru moment al României actuale: alegerile din 2009 care deși au fost câștigate de Mircea Geoană peste noapte (noaptea ca hoții) rezultatul a fost schimbat și a ieșit încă o dată Băsescu. Restul e poveste...

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu am auzit! Electoratul de atunci nu a auzit de cei doi! Știau un singur lucru: "Iliescu apare/Soarele răsare". Și așa a ieșit Iliescu cu 86%.
În guvernarea 1996-2000 Petre Roman și PD-ul a fost acel Gică Contra care a stricat tot! La alegerile din 2000 românul a avut de ales între Vadim Tudor și Ion Iliescu, între Răul cel mare și Răul cel mic!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Chiar ești rupt de realitate!
În 1995 în timpul guvernării Iliescu - Văcăroiu a fost adoptat proiectul de țară în care România și-a trasat viitorul traseu euroatlantic! Mi-e greu să recunosc dar acel acord de la Snagov din 1995 a fost opera bătrânului Kaghebist Ion Iliescu!
Guvernarea 1996-2000 a fost pe sistemul un pas înainte doi înapoi!

Citește poezia lui Nechifor Crainic "Racul, broasca și o știucă"

În mult hulita guvernare Năstase 2000-2004 România a intrat în NATO și i-a fost acceptată aderarea la UE, cu începere din 2007! Asta ca să fim corecți!

Predau istorie și am simțul cronologiei!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cenzură este și acum! Stai liniștit! Petrom-ul a fost prețul primirii noastre în UE!

Bătrânul Kaghebist e expresia lui Mircea Dinescu! Semn că nu prea citești presa și nu urmărești emisiuni de calitate la TV!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dragnea a ajuns din nou un mare nimic, falit și fost pârnăiaș! Acum era mai sus dacă nu se băga în politică!

Criza deja a venit! Nu are legătură cu cei 100 de lei în plus cât ar trebui să primească profesorii la salariu începând cu 1 ianuarie 2022! Dar stai liniștit nu îi vor primi!

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Văd, văd că nu e criză! La tine la Palazu Mare toți sunteți fericiți!
Totuși de ce nu dormi la ora asta?

Răspuns utilizator avertizat
| gabicoo a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tomis Nord? Nu cumva pe vremuri, prin anii '90, i se spunea Ali Baba?
Te înțeleg! Pe acolo nu umblă din aia cu lanț de aur la gât, gros cat degetul mare de la picior și le bubuie boxele de la manele toată ziua?

| Meme10Meme a răspuns:

Iliescu a câștigat în 2000 ca lumia s-a speriat de Vadim

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Vadim era un nebun. Destept in sensul ca avea cultura generala. Vad ca Simion a incercat sa-l copieze pe Vadim dar e analfabet si nu ii merge

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Meme a răspuns (pentru AlexDorinel):

Da, dar s-a vândut mult (în sensul rău) și s-a furat mult

Răspuns utilizator avertizat