| figaro a întrebat:

De ce il votati pe Ponta? Nu pot intelege acesti oameni...va placut cand a introdus noi taxe si impozite sau cand lea marit? Ii inteleg pe cei care zic " nu conteaza,toti is hoti" ei bine el e cel mai mare dintre ei. Daca iese el presedinte ajungem la sapa de lemn, o sa ajungem sa emigram in masa.

http://www.cocoon.ro/? p=6229

28 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Link-ul din întrebarea ta, numai fără probleme: http://bit.ly/1EhZiBw

"De ce nu voi vota Victor Viorel Ponta.
Pentru ca nu cred in realizarea programului si proiectului dvs de tara, deoarece:
- nu veti lupta impotriva saraciei fiindca sub guvernarea Ponta au fost introduse 36 de taxe noi;
- nu veti lupta impotriva coruptiei, dvs fiind prin excelenta, un sustinator fervent al coruptilor si al hotilor si nu v-ati dezis de niciunul dintre ei;
- ati declarat public ca scopul dvs suprem, este controlul asupra DNA-ului;
- depolitizarea administratiei publice nu o puteti face, fiindca aveti nevoie sa mentineti controlul la toate nivelurile in administratie, in felul acesta asigurandu-va voturi la orice tip de alegeri;
- nu veti depolitiza justitia, pentru ca ati numit ca ministru al justitiei o ruda a dvs, ati numit un avocat al poporului total aservit puterii pe care o reprezentati;
- nu veti putea asigura o crestere economica deoarece sub guvernarea dvs, Romania a intrat in recesiune, ati oprit investitiile, a crescut somajul si a scazut puterea de cumparare;
- nu cred in reducerea cu 5% a CAS-ului, deoarece este o masura strict electorala, fiind garantata doar pentru trimestrul IV din 2014;
- Romania nu poate redeveni "Granarul Europei", deoarece ati stopat investitiile in infrastructura si in dezvoltarea agriculturii;
- doar afirmati ca doriti ca Romania sa intre in zona euro, dar nu aveti interesul ca acest lucru sa se intample, deoarece regulile din zona euro nu sunt si nu vor fi in avantajul baronilor hoti si corupti care va sustin si carora le sunteti cu totul aservit;
- numai exista mari proiecte in infrastructura, pentru ca le-ati omorat din fasa! Ne-ati mintit ca acciza de 7% la carburanti are ca scop constructia de autostrazi si am constatat ca sumele colectate le folositi pentru buzunarele baronilor si pomeni electorale, iar autostrazile le-ati inlocuit cu ulite sau asa numitele sosele rapide;
- ati promis ca veti spune adevarul despre contractul Bechtel, dar l-ati facut pierdut cand ati constatat ca sunt incriminati toti capii PSD-isti (Ponta, Sova, Nastase, Hrebenciuc, etc)
- SUA, NATO si UE s-au convins in acesti 2 ani ca folositi in politica un dublu limbaj si de aceea nu sunteti si nu veti putea fi niciodata un partener corect si de incredere, ci doar un plagiator ipocrit, un fariseu, un mincinos capabil doar de destabilizarea politica si economica a tarii;
- orientarea dvs este catre Rusia si China, nicidecum catre statele democratice;
- ati promis un million de noi locuri de munca, dar in realitate peste 100 000 de oameni au ramas fara locuri de munca;
- doar un plagiator poate sustine si aproba ca la facultate sa se inscrie absolventi de liceu care nu au promovat examenul de bacalaureat, iar asta nu inseamna ca respectati principiile care stau la baza unui sistem de educatie si invatamant performant si de calitate;
- sub guvernarea dvs mor oameni de cancer si alte boli grave pentru ca nu v-ati respectat promisiunea de a le acorda medicamente specifice compensate sau gratuite, iar oamenii nu se insanatosesc cu promisiuni mincinoase;
- prin mareata reforma facuta de guvernul Ponta in sanatate, ne-ati redus accesul la serviciile medicale;
- in calitate de prim ministru aveati in fisa postului obligatia de a va asigura ca toti copiii din tara asta incep anul scolar cu manuale pe banca, ca nu mor inecati in latrina din curtea scolii, ca beneficiaza de conditii sigure si decente, asa, ca si cum ar fi copiii dvs! Dar v-au preocupat doar festivitatile de deschidere ale anului scolar, taieri de panglici si aparitiile la televiziunile prietene. Ne-ati demonstrat tuturor ca habar nu aveti despre viata copiilor care traiesc in tara al carei presedinte vreti sa fiti. Ar fi trebuit sa stiti ca foarte multi copii nu au acces la o tableta sau un smartphone, nu au curent electric, invata la lumanare, nu au apa curenta sau canalizare, uneori niciun acoperis deasupra capului, si mai ales, ca au ramas cu aceeasi alocatie de 42 de lei pe care nu ati marit-o asa cum le-ati promis dvs si parlamentarii dvs, atunci cand le-ati cerut votul parintilor lor;
- in scop electoral, ati dat amnistii fiscale, din buzunarul nostru;
- toate scutirile de datorii, amnistiile fiscale si imprumuturile pe care le-ati facut pentru a va acoperi gaurile din buget, le vom plati noi, copiii si nepotii nostri, cu varf si indesat;
- nu pot fi mandru ca sunt roman atunci cand vad semeni de-ai mei cautand mancare in gunoaie in Romania anului 2014, in timp ce ziua dvs de nastere ne-a costat 3 000 000 de euro;
- ati impartit Romania in doua categorii, noi, oamenii cinstiti si coruptii si hotii dvs;
- marile averi trebuiesc in primul rand justificate si doar dupa aceea impozitate;
- Aurelia Ion si Adrian Iovan au murit din cauza incompetentilor pe care i-ati numit in guvernul dvs si care in 7 ore n-au fost in stare sa gaseasca un avion cazut in munti;
- din banii nostri faceti pomeni bisericilor, iar copiii romanilor ingheata in salile de clasa sau mor in grajdurile pe care le numiti dvs spitale;
- nu m-ati convins prin actiunile dvs de pana acum, ca ati renuntat la legea gratierii si amnistiei care asteapta in parlament cel mai bun moment sa fie votata. In felul acesta ii veti scoate din puscarie pe toti cei care au furat Romania si in fruntea carora v-ati pus, cei care va sprijina de ani de zile iar odata ajuns presedinte, va trebui sa va achitati de obligatiile pe care le aveti fata de ei.
Pentru toate astea si multe altele, pentru ca justitia sa ramana independenta si DNA-ul sa continue sa faca curat in tara asta, pe care in 25 de ani ati murdarit-o si saracit-o nepermis de mult, eu, Român În Țara Mea, NU va voi vota!"

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

http://i.imgur.com/00L5G6h.jpg

http://www.tpu.ro/......-mai-mult/

http://youtu.be/S_QXtVW00KA

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

https://www.facebook.com/video.php?v=720426238044630

În concluzie: îl aleg pe Iohannis pentru că Ponta este mult sub Iohannis, pentru că Iohannis tace şi face, iar pe mitomanul Ponta nu îl doare gura să promită, insultând inteligenţa oamenilor, pentru că Iohannis stă mult mai bine la capitolul "credibilitate" şi "fapte", pentru că pare mai de viitor, iar pentru România îmi doresc un preşedinte cât mai bun, cu care să nu îmi fie (atât de des) ruşine, pentru că preşedintele este faţa unei ţări.

NOname
| NOname a răspuns:

"De ce il votati pe Ponta?"

De naivi.
https://www.facebook.com/video.php?v=1534639043447464

NOname
| NOname a răspuns:

Klaus Iohannis: "Distribuiți acest VIDEO: Până astăzi, Victor Ponta m-a evitat cu succes. Nu a existat o dezbatere publică, nu există niciun semn că s-ar dori o discuție pe această temă. În concluzie, las orgoliile mele deoparte și ne vedem la ora 20:00 la Realitatea TV într-o dezbatere televizată!"

https://www.facebook.com/....../video.php

Emisiunea poate fi urmărită și online aici:
http://webtv.realitatea.net/......http?/live

...deci să fim pe fază. :)

| Dandanache a răspuns:

Dau o replica raspunsurilor lui Alexander si Ray (amandoi - pustani, atei, pontisti - m-au gasit incompatibil cu structura lor si mi-au dat ignore).

http://www.hotnews.ro/......-avere.htm
http://adevarul.ro/......index.html

Nu sunt doar bani din meditatii, a fost si oportunism si concesii intracomunitare, si posibil si ceva smecherie. Mi se pare insa interesant cum pontistii ajung sa arate cu degetul cosul de pe nasul lui Johannis in conditiile in care, in ce priveste onestitatea, Victor Ponta are pojar.

| Alphawolf a răspuns (pentru Dandanache):

De acord cu tot ce-ai afirmat, insa nu inteleg ce-ai vrut sa indici prin "atei". Un fel de pojar? Nu ma asteptam de la tine...

| Dandanache a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu, Wolf, stii ca nu am nimic cu ateii. Intamplarea face ca amandoi baietii sa fie si atei, iar unul mi-a dat ignore chiar din motive "religioase". Faptul ca am opinii diferite in ce priveste politica si religia se pare ca e inacceptabil pentru ei doi.

| RAY a răspuns:

Eu voi exprima o parere neutra
in primul rand base a marit tva, a scazut salarile profesorilor cu 25%
ponta a dat inapoi cat a putut si el
ce taxe a introdus? ca cu 5 bani pretul la benzina
eu nu vreau sa-i tin partea dar nu vad de ce sa votezi un hot care are 6 case, nu stie nici sa vorbeasca, zici frate ca are mamaliga in gura
faza ca ajungem la sapa de lemn, multi beau, fumeaza apoi dau vina pe ponta cam 70% din romani
cu 20 de lei isi cumperi 1 kg de carne de porc, tot cu ei isi cumperi un pachet de tigari, tot ponta e de vina, tu crezi ca in Germania fara economie traiesti bine, eu am fost acolo, chiria e 500 de euro, aia trag jumatate din salar, preturi de 3, 4 ori mai mari ca aici, un bilet cu metrou costa 4 euro, fa un calcul asa, nu traim bine nici aici da cu bautura, tigari nu traiesti decent nici unde

| figaro explică (pentru RAY):

La partea cu tigarile sunt de acord cu tine desi is fumator, trebuie sa puna o taxa mai mare pe aceste vici daunatoare ca sa acopere cheltuielile pentru tratamente, oricum trebuie sa dai spaga...

| RAY a răspuns (pentru figaro):

Figaro eu n-am nimic cu fumatori, doar am spus ca saracia o dobandesti si prin actiunile tale

| RAY a răspuns:

Numai vorbesc ca mai mult de 700, 800 nu ai la inceput, chiria de 500, ramai cu nimic

| THCC a răspuns (pentru RAY):

Nu uita cine se afla la radacina acestei probleme, Iliescu, oamenii lui au vandut industria. Basescu a scazut salarile profesorilor dupa ce el le-a ridicat bazandu-se pe afirmatiile celor din PSD, care au spus ca avem destui bani in anul urmator ca sa acoperim o marire de salariu, dar nici vorba, nu aveam destui bani si pe urma a trebuit sa le scada, altfel ajungeam in colaps economic. Nu Basescu e de vina pentru situatia din tara, banditul de Iliescu, el a vandut tot ce a putut, acum nu mai avem Industrie, nimic, de unde sa avem bani de salarii cand tara nu produce nimic si ne descurcam din imprumuturi?

| RAY a răspuns (pentru THCC):

Zi-mi si tu cum un invatator a facut 6 case din banii de meditatie? ca Romania ti vandut totul a fost planificat din afara, desigur si criminalu ala e de vine clar, eu nu tin cu nimeni dar nu sunt de acord nici cu iohanes si el e ca toti

| Roby69 a răspuns (pentru RAY):

Da, Klaus Iohannis are 6 case dar acele case amarate fac cat un apartament in Bucuresti, iar VIctor Ponta a avut 7 vile acum mai are 4 si sotiasa 1 pentru ca smecheru nu le-a trecut pe toate in declaratia de avere!

| RAY a răspuns (pentru Roby69):

Asta nul face un sfant pe iohannis

| eduard1 a răspuns (pentru Roby69):

Are încă din anii '90 un imobil moştenit în centrul Sibiului. Imobilul e închiriat. Nu are copii. Aşa s-au strâns, pe rând, nişte bani pentru celelalte imobile pe care le închiriază şi pe ele...
(de aici şi răspunsul lui absolut neinspirat cu ˝ghinion˝, în sensul că el a avut noroc cu moştenirea)

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nici eu nu ii inteleg pe cei care voteaza Iohannis, care s-a aliat cu PDL-ul, artizanul taierilor de salarii cu 25%, impozarii pensiilor, cresterii tva-ului la 24% si scumpirii benzinei la aproape dublu.

De ce-l votez eu pe Ponta? A reintregit salariile taiate de Boc, a dat inapoi banii luati ilegal din pensii, a deblocat banii europeni crescand absorbtia fondurilor europene de la 7 la 50%.

E adevarat ca acciza suplimentara de 12 eurocenti a suparat lumea insa nu stiu daca poate fi comparata cu perioada din guvernarea Boc cand pretul la carburanti aproape s-a dublat. In plus toti spun de 30 de taxe si nimeni nu vrea sa le enumere, repetand doar ce s-a spus de catre oamenii lui Basescu.

Sa mai mentionez redeschiderea multora din spitalele inchise de guvernarea anterioara USL? Sau sa-ti spun de masura stimularii angajatorilor prin reducerea CAS-ului datorat de angajator? Masura care, fie vorba intre noi a fost votata si de PNL si de PDL, toti au fost de acord ca e un bun stimul economic.

Da, nu s-au facut mai multe autostrazi decat inainte. Dar arata-mi-i pe cei care au facut vreodata vreo branza in domeniul asta. Imi scapa mie ceva? In timpul PDL-ului s-au facut autostrazi la kilogram? Sau poate in timpul lui Nastase? A, nu? Ghinion.

Presedintele NU face legi si nu face politica economica. Presedintele se ocupa de politica externa si de relatiile cu partenerii internationali. Il vad pe Ponta drept un om care poate vorbi, coerent, calm, cu diplomatie, mai ales intr-un ritm normal, care se face placut si care poate oferi Romaniei o presedintie de bun simt. Daca nu-ti convin masurile economice si sociale indreapta-ti atentia catre parlament si guvern, ei fac legile.

Era sa uit de marirea alocatiilor si in plus de largirea categoriilor de copii care beneficiaza de acestea.

Ponta promite de asemenea sa nu mai taie niciodata pensiile. Desigur propaganda aia cu "daca vine Iohannis va taie iar pensiile" e o mizerie, o exagerare. Insa nu Ponta s-a aliat cu partidul care a facut aceasta taiere ci Iohannis e cel aliat cu PDL. In conditiile in care Iohannis are in program folosirea unor fonduri enorme din buget, putem presupune ca ar putea aproba din nou vreun proiect de lege prin care pensiile sa fie iar taiate prin aceleasi artificii inventate de PDL si declarate mai apoi neconstitutionale.

Ponta imi mai garanteaza mie ca niciodata cat va fi presedinte nu va aproba proiectul de stat in stat, autonomia pe care o vor ungurii.

Nici ungurii se pare ca n-au incredere in Iohannis. Desi parte din ei considera ca votandu-l o vor obtine, fiindca si el e un minoritar, prezenta la vot in covasna si harghita a fost din nou jenant de mica.

Acum fiecare voteaza ce vrea. Daca vrem sa consideram pe cineva care a avut 17 ani la revolutie comunist, e ok. Daca vrem sa consideram ca Iohannis e asa grozav desi e aliat cu PDL-ul, ma rog, nu-i de mine dar altii sunt bineveniti sa-l creada.

Iar pe principiul de a vota raul cel mai mic? Eu n-as fi asa convins ca Iohannis e raul cel mai mic. Am totusi o satisfactie ca nu o consideram pe Udrea sau pe Macovei pentru functia asta.

Analizati toate aspectele si votati in cunostinta de cauza. Si pentru linistea ta te asigur ca nu o sa ajungem in nici o sapa de nici un lemn, stai linistit.

| Gabrielg29 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Cate locuri de munca a facut ponta? ZERO!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu vreau sa-ti rapesc mult timp dar am analizat si eu taxele introduse sau marite de Ponta si am scris un articol pe blog, n-as putea sa tratez aici in amanunt acele taxe, care nu spun ca sunt bune sau ca e bine ca au fost marite dar daca binevoiesti sa citesti o opinie complexa iti las linkul

http://www.adrian-alexander.com/......-lui-ponta

Ceea ce vreau totusi sa mentionez e ca ziarul Gandul le-a enumerat se pare ca-s 26 nu 35. Hai 27 cu acciza la carburant.

As vrea sa mentionez pe scurt cateva aspecte importante

12 din 26 se refera la taxe si accize pe bauturi - bere si unele bauturi alcoolice din fermentatie, tigarete si pe produsele de lux - iahturi, bijuterii din aur, bolizi, pusti si pistoale, haine de blana.

Iarta-ma nu cred ca bautura, tigarile, iahturile si hainele de blana sunt esentiale supravietuirii iar taxele pentru arme si munitii ar fi trebuit marite si mai mult. Vedem la stiri ce inteleg unii sa faca cu armele prin SUA. Mai bine in opinia mea sa nu si le permita oricine. In ce priveste bautura se tot batea moneda pe bere.

Imi pare rau sa stric distractia unora, nu sunt consumator de bere la modul uzual, dar ma uit la preturi. Si ce sa vezi, nu s-au marit.

Restul opiniilor in articol daca desigur doresti sa-l citesti acolo ai si lista acelor taxe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut specimene care se temeau de fapta ca, asa din chestiile la misto, Iohanis are sa vanda tara germaniilor daca iese presedinte, deci asta e mentalitate romanului, uitand ca una din cele mai bune perioade ale romaniei a fost chiar reprezentata de o dinastie germanica.

| eduard1 a răspuns:

35 de NOI TAXE introduse de GUVERNUL PONTA. 8 miliarde de lei golesc buzunarele românilor
http://www.gandul.info/......a-11251350

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru eduard1):

Si pana la urma cine minte? Vad ca e o mare problema cand cineva minte. Tu de ce ai mintit spunand 35 de taxe noi? Sau nu te uiti ca in articolul citat chiar de tine sunt nu doar 26 dar acestea sunt aproape in totalitate mariri de taxe deja existente si nu toate noi? Hai 27 (cele enumerate plus acciza de 7 eurocenti)

| eduard1 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

35 de NOI TAXE introduse de GUVERNUL PONTA. 8 miliarde de lei golesc buzunarele românilor
http://www.evz.ro/......72336.html

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru eduard1):

Mare parte din ele sunt taxe majorate nu NOI, in plus ma amuza ca doua ziare basiste se bat in numarul de taxe, n-am zis eu ca-s 26 ci gandul, vad ca evz zice 35.

15 dintre ele sunt dupa cum vezi accize marite sau introduse la bere, bauturi fermentate si produse de lux. Planuiai sa-ti iei un pistol si nu mai e ieftin? Sau vreun iaht ceva? Iar berea asa accizata cum o vezi are acelasi pret de ani buni de zile sau nici asta nu vrei sa observi? Ca pretul la bere n-a crescut.

De ce nu se spune acolo ca acea coplata in sistemul sanitar NU e platita de pensionarii cu mai putin de 740 de lei pensie plus de alte cateva categorii importante? Mai pe romaneste romanii saraci nu platesc coplata asta. Parca si minciuna prin omisiunea unor detalii tot nasoala era.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru eduard1):

Auzi si totusi hai sa comparam doua aspecte. Pe de-o parte cresterea TVA-ului de la 19 la 24% care a dus la scumpiri absolut peste tot, ca era si logic, apoi taierea cu 25% a salariilor, si aplicarea ilegala a CAS la pensii, toate astea in conditiile in care pretul la carburanti aproape s-a dublat in timpul guvernarii Boculete.

Si acum partea a doua - reintregirea salariilor, returnarea in pensie lunar a CAS-ului luat ilegal (insemnand vreo 40 de lei la o pensie de 1200), cresteri de pensii amanate de guvernul Boc desi erau cele anuale legale, si 35 de taxe din care 15 nu ii afecteaza decat pe cei foarte bogati, nici macar berea nu s-a scumpit, o doza e intre 2, 5 si 3, 5 lei de mai bine de trei ani de zile.
Si o acciza de 7 eurocenti, care oricum nu e dublare de pret, cu tot cu tva 12 eurocenti sunt vreo 50 de bani.

Din toate taxele alea 5 afecteaza in mod constant micii producatori si pe cei care obtin profit din silvicultura si piscicultura, si se refera nu la taxa noua ci sunt inclusi in plata impozitului de 16 la suta pe profit si CAS.

Adica totusi preferam doar asa sa trantim un numar fara sa analizam imaginea de ansamblu? Sau orice doar ca sa dam de pamant cu Ponta?

| eduard1 a răspuns:

Mai dormi o tură, dragă popor, 40.000 de ha de pădure e totusi pe-o măsea. Mai e totuși de furat.
40% vor să îi dea mână liberă lui Dottore să dea în cap DNA, să își scoată prietenii de la anaghie. Aseara, Dottore declara trist "eu am puțini prieteni, și toți au probleme acum".
Așa că, dormi, fă nani, drag popor.
E încă noapte pentru tine.

| Root4004 a răspuns:

Păi Ponta i-a redat salariul lu' mama după ce i l-a taiat Băse. Dacă iese Ponta il va pune pe Tariceanu Priministru iar cand Tariceanu a fost prim-ministru in 2004-2008 am dus-o cel mai bine. Iohannis conduce bine Sibiul, si Boc a condus bine Clujul asta nu inseamna ca nu e o mare jigodie... Apropo: Iohannis nu e neamt, parintii lui sunt sasi, s-a nascut in Romania a studiat in Romania.

| Cirnu_Fabrizio-romeo_1994 a răspuns:

Cine voteza pe ponta trebuie sa intelegi ca acesti uameni au trait pe timpul comunismului

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Cirnu_Fabrizio-romeo_1994):

Ponta avea 17 ani la revolutie. Iliescu e mort politic de multa vreme, Nastase a fost la inchisoare si nu mai are dreptul cativa ani buni la functii si nici nu cred ca va mai lua vreo functie publica, si se vede treaba ca o groaza de baroni PSD au fost detronati, arestati si inchisi in ultima vreme ca pe banda rulanta iar Ponta n-a facut nici o criza de nervi sa-i salveze cum facea spume Basescu de la tribuna prezidentiala pentru ai lui.

Si batranii nostri au trait pe vremea comunismului. Va place sa ii puneti la zid voi astia de dreapta dar e pe constiinta voastra.