| oprescudorin11 a întrebat:

De ce la caini si pisici se gasesc solutii? La puii de oameni nu?
Mame care isi omoara copiii?

13 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Se stie ca animalele nu-si parasesc niciodata puiutii, cu atat mai mult sa-i omoare.
Oamenii au ratiune.Numai ca in aceste cazuri este folosita in mod gresit.
Cred ca s-a auzit la unele femei de depresia postnatala, cand proapata mamica nu prea stie ce face.
Sau isi omoara copiii din cauza saraciei, o rusinii ca nascut cand era foarte tanara, sau mai grav din cauza ca iubutul o pune sa faca asa ceva.
Solutii....NU stiu..In primul rand legea pedepseste asemea cazuri.

| oprescudorin11 explică (pentru Fatamuntilor):

Legea ar trebui sa previna nu numai sa pedepseasca.Pai aici e problema. Nu lasa omul sa moara pe strazi si apoi il pedepsesti ca te-a jefuit! (exclud cazurile patologice).

| oprescudorin11 explică (pentru Fatamuntilor):

Scuze de contrazicere:oamenii nu au nici o ratiune, ca si animalele, au un fel de 'instinct de conservare'. Ratiunea merge la aia care nu au grija zilei de maine. Pare. Dar nici de asta nu-s convins.

| oprescudorin11 explică (pentru Fatamuntilor):

Ca m-am ambalat si am uitat sa spun ca ratiunea oamenilor pune (instinctiv) in balanta :ce pedeapsa primesc daca fac negiobia, cu ce ar pierde daca vor calca legea. Aici Da ratiune. Dar deseori, a calca legea cu pedeapsa de rigoare e mult prea putin cu a fi corect: ca exemplu: un miliardar care a furat pe rupte, prefera sa stea 5 luni cu suspendare la puscarie, cand dupa aia are 5 vieti umplute de 'fericire ' cu tot neamul lor! Capisci?

| Wehrmacht a răspuns:

Eu zic sa punem cate un gabor sa le urmareasca pana si in toaleta.
Ai alta solutie? Nu cred.Este imposibil previ chestiile de genul asta.

| oprescudorin11 explică (pentru Wehrmacht):

Vorba ta! Nu poti prinde 'teroristii'...maxim dupa ce si-au facut treaba. La freo15 ani.

| CMarian a răspuns:

Daca ar fi dupa mine si as putea sa fac o lege eu leas trata pe acele "mame' cum isi trateaza si ele copii care inca nici nu sant pe lume dar care pot simti si isi dau seama de ce se intampla daca te documnetezi putin este ceva fascinant eu leas decapita cred ca este mult prea putin ar trebui facute sa sufere cum poti omora un suflet nevinovatlaughing)
Funda?

| Katczinsky a răspuns (pentru CMarian):

Aha. Ai o problema, mate. Deci o sa faci doua crime, in loc de una. Foarte inteligent. Daca ai putea sa faci tu legi, am fi morti multi dintre noi. Daca ar fi dupa tine, ai decapita oameni. Bravo, cred ca esti mandru de tine.

| oprescudorin11 explică (pentru CMarian):

Daca sunt multe mame, daca prolifereaza, inseamna ca e un fenomen social! Au o motivatie. Asta nu exclude ca nu sunt sanatoase la minte! Dar si ele au nevoie de ajutor! Nu omoram oamenii doar ca sa astupam o 'problema sociala' care Este! Crede--ma! Sau poate nu?

| oprescudorin11 explică (pentru Katczinsky):

Care ar fi solutia? La caini si pisici s-a gasit! La oameni nu este posibil? Ai perfecta dreptate, asa ma gandeam ca si tine! Sa fie salvati si nebunele si mai ales copiii! De unde stii ca nu vor fi folositori?

| IuliaWd a răspuns:

Probabil au probleme psihologice mamele care isi omoara copii

| oprescudorin11 explică (pentru IuliaWd):

Daca e un fenomen 'singular ', poate ai dreptate.

| Cristinamanole a răspuns:

Buna! Nici eu nu înțeleg de ce unele femei pot fii asa de inumane. Eu tocmai ce am nascut gemeni, si desi duc o situație foarte grea pe umeri, copiii mei sunt ratiunea mea de a trăi.