| CatelusulTau1221 a întrebat:

Detin o rozeta/box/pumnal (cum vreti sa ii spuneti ). Este legala folosirea acesteia? Din cate am auzit de la majoritatea persoanelor : Nu este legala. Nu sunt scandalagiu. din contra eu sunt acela care ia bataie de fiecare data de la scrizofrenici care vor de fiecare sa isi arate superioritatea prin bataie si nu prin altceva (invidia, eu fiind nevinovat) pentru ca arat mai bine ca ei si nu sunt in stare sa se dea bine (sa fie placuti ) de toata lumea cum fac eu. (scuzati-mi modestia ) si acestia. fara motiv. vor sa isi arate superioritatea prin smardoiala. Eu unul nu am veri/prieteni apropiati ( nu se baga nimeni), provin dintr-o familie mai redusa asa ca am decis sa imi cumpar box ca sa fiu mai in siguranta. De ce ar fi ilegala folosirea acestei arme de autoaparare? De ce as sta cu mainile in san. sa vad cum 5 borfasi imi ofera pumni si bate pe spate. nu trebuie sa ma apar? si atunci politistul spune : ( ESTE ILEGAL ) pai ce vrea? sa am eu nasul spart sau sa ma apar sa nu il am ( sa il aiba atacatorul?) Pana la urma de unde ar stii. atacatorul ca am folosit asa ceva? (pumnul este rapid nu se observa ) Vorbesc cat se poate de serios. As dori seriozitate din partea voastra. Daca cineva este dispus sa ma ajute, nu are decat sa o faca! Va multumesc.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
  a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
  b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
  c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."
Fata de aceste prevederi nu este ilegal sa detii un dispozitiv cu electrosocuri dar este infractiune sa il porti in locurile si la evenimentele aratate, de asemenea si sa il folosesti fara drept.
Daca esti in legitima aparare poti sa-l folosesti.

| Gizăz a răspuns:

Da' unde locuieşti, vere? În Bronx? laughing Cine rahat te bate degeaba pe stradă?!

Din punct de vedere legal este interzisa purtarea unui astfel de obiect indiferent de situatie.
Din cate stiu nu se acorda niciun fel de autorizatie sau permis pentru portul acestor obiecte.
Te sfatuiesc sa-l pastrezi doar acasa la tine.

Legea 61 din 1991 Republicata
Art. 2. — (1) Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoarea de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă, dacă fapta nuconstituie o infracțiune mai gravă, următoarele fapte:
1. portul, fără drept, în locurile și împrejurările în care s-ar putea primejdui viața sau integritatea corporală a persoanelor ori s-ar putea tulbura ordinea și liniștea publică, a cuțitului, pumnalului, șișului, boxului, castetului ori a altor asemenea obiecte fabricate sau confecționate anume pentru tăiere, împungere sau lovire, precum și folosirea în asemenea locurisau împrejurări a armelor cu aer comprimat sau cu gazecomprimate, a obiectelor confecționate pe bază de amestecuripirotehnice ori a dispozitivelor pentru șocuri electrice;

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iei bataie in fiecare zi sau cum?

exista politie, poti sa faci o reclamatie cand esti agresat fizic

| Wehrmacht a răspuns:

Pentru ca Romania. Tara unde daca vine unu' cu cutitu' la tine ai probleme cand scoti un pistol neletal detinut legal pentru autoaparare...ca na...el cu cutitu' tu cu pistolu'.
Din ce a citat Ioandelasal reise ca ai voie sa-l ai la tine in anumite locuri, dar poti avea probleme daca ala nu are si el un obiect asemanator la el.

| Gizăz a răspuns (pentru Wehrmacht):

Sunt perfect de acord cu tine că avem o legislaţie greoaie şi stufoasă privind chestiunile astea. Ce aş vrea să ştiu eu e unde stă cel care a pus întrebarea. Că hai să nu ne căcăm pe noi. România o avea multe probleme, dar nu avem violenţă stradală ca-n SUA sau alte ţări. Nu am avut dificultăţi nici singur în Bucureşti pe străzi la 3 dimineaţa, da' în alte localităţi. Chiar sunt curios cine şi unde se ia de el pe stradă aşa... din senin.

| Wehrmacht a răspuns (pentru Gizăz):

Lipsa violentei nu inseamna prezenta binelui.Practic,daca se ia un tigan de tine n-ai ce-i face.E bine? Nu.A fost unu aici care intrebat ce sa faca deoarece a fost oprit in trafic de un tigan inarmat. Daca era altfel legislatia, cetateanul respectiv putea sa traga, ca in SUA.Violenta era mai mare, dar disparea teroara si lipsa sigurantei. Apararea in fata agresorului inseamna mereu cresterea violentei, dar asta nu e un lucru rau. Avem violenta stradala, da nu auzim de ea mereu.Accelereaza in spatele unuia care ti-a facut o faza nasoala in trafic sa vezi ce se sperie.Dovedeste faptul ca avem de-aface cu problema asta...
Am avut si eu probleme cu tiganii.N-am ce sa le fac decat daca ii omor sa nu mai poata chema satra cu ei.Pot face asta darvma abtin.Ce o sa se intample daca unu' ca mine da' care sta prost cu autocontrolul se enerveaza si decide sa faca o prostie? Cam asa apare violenta in tarile ca Romania...cand iti iesi din minti, si iese mult mai urat.

| Gizăz a răspuns (pentru Wehrmacht):

Dar nici nu am afirmat că lipsa violenţei ar însemna prezenţa binelui. Nici nu am zis că nu avem violenţă stradală. Doar că procentajul e mult mai mic ca-n alte părţi. Sunt de acord că avem o legislaţie idioată din punctul ăsta de vedere. Un poliţist dacă trage un glonţ, şi ăla în aer, trebuie să completeze zece pagini de proces verbal. E o noţiune idioată. Iar cu ţiganii nu prea am avut de-a face. Sunt plecat de mult din ţară şi de fel sunt din Sibiu. Sunt ţigani şi în Ardeal, dar nu e o problemă la fel de mare.

| Advvrt a răspuns (pentru Gizăz):

Nu frate, la mine in oras nu i-a dat un om cu ranga in cap unei femei si a omorat-o. E pace si armonie la noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cateva luni serioase de antrenamente de kick-boxing ti-ar prinde bine

| EliteGamerRo a răspuns:

Este ilegal dar politia nu face nimic. Sunt in aceiasi situatie ca tine. Ma gandesc sa imi cumpar un baston sau o rozeta dar tine minte ca daca X te da in jutecata ajungi la puscarie. Eu suport toti pumnii si toate alea. Si eu am avut nasul spart. E nasol, dar eu suport. Te rog sa asculti bine si sa nu faci vreo prostie deoarece in situatii disperate te ia un tupeu si o incredere maxima pe tine, te duci si il umplii pe sange pe ala si ajungi la parnaie.