| oprescudorin11 a întrebat:

Din ce motiv isi parasesc tara oamenii si de ce nu-si paresesc tara alti oameni?
Ca sa detaliez pentru prima categorie:e cauza faptul ca vor sa scape de cunoscuti, rude familia care i-a dezamagit sau ca vor sa-i ajute; a doua categorie :pentru ca s-au adaptat la furat, au legaturi stranse cu familia sau alte motive?!
Puteti detalia raspunsul si cu argumente?

7 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

În România răspunsul e simplu şi-ntr-un cuvânt: sărăcia!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cauzele sunt numeroase si de o parte si de alta ar fi mult, prea mult de povestit.

de ce pleaca lumea, pai depinde de categoria sociala. Cei saraci pleca pentru mirajul banului facut repede, pentru ca in afara munca necalificata clar este platitca superior.

Cei calificati pleca pentru ca isi doresc sa fie platiti corect pentru munca si responsabilitatea lor si vorbesc aici de profesori si medici in special. Si eu sa fi fost medic, cu atat munca si atat responsabilitate nu as fi stat aici pe un salariu de toata mizeria.

Motivatia ta ca vor sa uite de toti si toate e o chesti absolut izolata, foarte mare parte din cei ce pleaca fac chiar contarul, renunt la familie si la prieteni cu greu.

Mai exista si categoria celor care au dat de facultate si s au trezit cu o diploma care nu ii ajuta la nimic si nu sunt in stare de nimic, si atunci capsunile si portocalele au fost solutia.

mai exista si alta cetegorie, ce a celor intr-adevar specializati si carora Romania nu le a dat nicio sansa (aici ma refer la arhitecti, ingineri mecanici samd)

De ce raman cei ce raman? sau adaptat cu furatul? ma indoiesc, ca sunt si hoti care se duc la export, cum crezi ca fac tiganii bani?

Eu am ramas si am de gand se raman, pentru ca asa cum e tara asta pana in momentul asta am reusit ce mi am propus, sunt multumit de ceea ce fac si pentru ceva banuti in plus nu sunt dispus sa imi parasesc parintii si cei ce m au ajutat pana acum. Ca si viata aia in afara nu e chiar miere si lapte. Castigi 3000euro in loc de 1000 dar si chiria costa 1500euro in loc de 300, si trasnpostul costa 100euro in loc de 15 euro samd.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Referitor la ultimele randuri scrise. ai dreptate, toate sunt mai scumpe dar castigul e mai mare. in ROmania am muncit un an si abia imi permiteam sa imi cumpar de imbracat, in Italia dupa 1 ani deja aveam propiul meu laptop din banii mei cumparat. Si cate alte prostii pana acum, care in Romania niico nu cred ca visam la ele. deci nu e totul asa "rau" cum vezi tu.

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Vorbeam de SISTEMUL din tara care pastreaza cu obstinatie numai hotie organizata, perpetuata de aceleasi familii, care blocheaza oamenii, profesionistii veritabili sa intre(in acest sistem.Sa lasam gainarii obisnuiti care au drept cauza tot saracia din care nu se poate iesi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vrei sa zici ca toti care au reusit in Romania fac parte din aceeasi mafie corupta? Tind sa te contrazic. Cei ce au reusit pe cont propriu nu se remanca si nu ii vezi tu

| oprescudorin11 explică (pentru suntserios):

Vorbeam de averile ff mari, de politica la nivel ff inalt! Ce sa ma contrazici? Da-mi un singur exemplu (si cu pedigriul corespunzator!).Or fi si unii care s-au strecurat! Nu intamplator, caci filtrul este ff dur.
Am vazut si 'revolutia' si post revolutia de aproape! Si mai ales 'decantarea'.
Da! Am vazut buticari 'de succes'.
Arata-mi un singur bancher, industrias, latifundiar sau afacerist in domeniul imobiliarelor sau asigurarilor care nu au de a face cu camarila! De talie mare, nu catelusi!

| KateMiddleton a răspuns:

Oamenii (in majoritatea lor) pleaca pentru ca statul nu le poate oferi conditii normale de trai.