| AtateaConditii a întrebat:

E adevarat ca cei care nu merg la vot, altii voteaza in locul lor?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat. La vot trebuie sa prezinti actul de identitate.

| AtateaConditii explică (pentru Ioandelasal):

Inca o intrebare, am auzit ca, daca te oferi sa numeri voturile primesti bani. Unde trebuie sa ma informez pentru asa ceva?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AtateaConditii):

Nu este vorba de numarare a voturilor ci sa fii membru in biroul unei sectii de votare. In afara presedintelui si vicepresedintelui, care sunt desemnati de comisiile de circumscriptie, de regula dintre juristi, restul membrilor sunt desemnati de catre partidele care au candidati, dintre membrii lor.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu votează la propriu în locul lor (deşi au fost cazuri în trecut), dar decid şi pentru ei - ei renunţând la dreptul său de a alege şi lăsându-se pe mâna majorităţii celor care votează.

| Țoglă a răspuns:

Nu că votează cineva în locul tău, ci decide altul pentru tine. Pentru că votul președintelui/premierului/patriarhului este egal cu al tău, la fel și a lu" Marcela de la colțul străzii care votează pentru 1L ulei și tu nu votezi, rezultă că ea decide și pentru tine.

| AlexandraAlexa2014 a răspuns:

Se fac intr-adevar manarii iti dai seama. cel mai sigur mergi si pui 2 stampile astfel se anuleaza votul tau. Daca sunt 1 milion de voturi anulate se anuleaza toate si se voteaza iar laughing

| NOname a răspuns (pentru AlexandraAlexa2014):

...şi alţi bani, altă distracţie.

| ObsessioNn a răspuns:

Wtf nu! Reclamele alea in care iti spun aia ''Nu-i lasa pe altii sa aleaga in locul tau'' nu inseamna ca voteaza cineva in numele tau!