| Zalenko a întrebat:

E adevarat ca daca reclami pe cineva la politie ca te-a injurat si nu ai nicio dovada ii da amenda?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Injuria nu constituie acum infractiune (a fost abrogata de vreo 20 de ani) si, de regula, nici contraventie, cu exceptia cazului ca este savarsita in public si atunci este contraventie doar daca a fost conturbata ordinea si linistea publica sau a produs indignarea cetatenilor.
Asa fiind, daca nu exista dovezi care sa ateste cele aratate mai sus politia nu poate amenda, cu exceptia ca un politist a constatat direct fapta si aceasta se incadreaza in cele prevazute de L.61/1991, rep. in 2020, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2
  Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
  1) săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora;"
Daca ai dovezi il poti actiona in judecata pe cel care te-a injurat, pe cale civila, in baza raspunderii delictuale pentru afectarea dreptului la demnitate.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru injuratura nu se da nici o amenda, nici macar nu te ia in seama Politia.

| catalin09023 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pe pariu ca se da pentru injurii?
Lg 61/1991 R, art. 2, pct. 1 sanctionat de art. 3 alin. 1 lit b)
Iarasi vorbesti aiurea...

| Violleta2022 a răspuns (pentru catalin09023):

Bine ca ai invatat sa copii ce a scris userul Ioandelasal, ca de altceva oricum nu esti capabil!

| catalin09023 a răspuns (pentru Violleta2022):

O vai de capul tau cate amenzi am dat pe art. 2 pct. 1 din Lg. 61/1991R. Eu vorbesc din experienta mea politist-cetatean. Tu vorbesti doar sa te aflii in treaba =)

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe ce baza sa ii dea amenda?

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns:

Injuratura nu e o infractiune, poate fi cel mult tulburarea linistii publice, dar asta trebuie dovedit.

| gabicoo a răspuns:

Și dacă ai tot nu-i fac nimic cei de la poliție. În cel mai bun caz îi dau un avertisment. Sau îl prind cu droguri în mașină și drogat pe deasupra iar ei îl testează pentru consum de alcool și îi dau drumul. Vezi recentul caz de la Constanța.

| pufulescu0o a răspuns:

Primeste mustrare sau avertisment, astea da, dar nu amendă fara dovezi.

| catalin09023 a răspuns:

Salut,

Fără un martor-doi, nu se dă. În cazul în care te adresezi organelor de poliție printr-o plângere (petiție), o să fii audiat tu, martorii propuși și persoana în cauză, respectiv o să fie efectuate verificări (camere de supraveghere). În urma constatărilor, dacă fapta se confirmă, persoana în cauză (reclamatul), va fi sancționat contravențional cu amendă sau avertisment, în baza legii 61/1991R, (săvârşirea în public de fapte, acte sau gesturi obscene, proferarea de injurii, expresii jignitoare sau vulgare, ameninţări cu acte de violenţă împotriva persoanelor sau bunurilor acestora, de natură să tulbure ordinea şi liniştea publică sau să provoace indignarea cetăţenilor ori să lezeze demnitatea şi onoarea acestora sau a instituţiilor publice).