| numesiprenume0 a întrebat:

Voi ce ati alege intre studii superioare si studii postliceale si de ce? Ce parere aveti despre fiecare? Credeti ca postlicealele mai sunt scoli sigure sau ca va veni un moment in care vor trebui echivalate cu studii superioare? Sau ca in prezent pentru studii superioare nu este de ajuns licenta, trebuie si master pentru a gasi un loc de munca?

4 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

La postliceale de obicei inveti o meserie, la universitare nu inveti prea multa meserie, decat teorie. Daca faci o facultate tehnica, iti ajunge doar licenta atata timp cat nu lucrezi la stat. Eu am preferat facultatea pentru am considerat mereu ca pot mai mult decat altii si pentru ca munca pe care o desfasor sa fie facuta de la calculator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce faci. Ca una e sa vorbim de o facultate de filosofie, alta e sa discutam de o facultate de IT sau de medicina. Cam asa e si cu scolile postliceale. Eu am ales facultatea, si am facut una pe care am facut-o ca sa invata ceva si sa fac o cariera, nu doar pentru diploma

| RobertMoon a răspuns:

As alege studiile superioare, bineinteles. Oricine e vazut mai bine dupa ce termina o facultate, iar in plus o postliceala o poate face oricine, nu ai nevoie de bac neaparat. Cunosc pe cineva care a facut doua scoli postliceale, iar din toamna o incepe pe a treia laughing si tot nu are loc de munca. Depinde si ce loc de munca vrei, poti sa muncesti si fara facultate sau posticeala in supermarket sau cine stie pe unde si conteaza si abilitatile pe care le ai, degeaba ai o facultate cu master daca la a pune in practica ce ai invatat esti praf.

| v3b0y a răspuns:

Ai făcut un ghiveci de nota 2. Cine spune că fără master nu găsești loc de muncă?
Postliceeala o faci fără a avea intenţia de a urma o facultate. De exemplu din postliceeală ieși asistent medical. Dacă te vrei doctor faci facultatea de medicină.
Nu toţi medicii au masterat.
Ha, ha. Nu-ţi trebuie masterat ca să fii un chirurg bun.