| LupusDei1993 a întrebat:

"Este 2030. Nu vei avea nimic, si tot vei fi fericit."

Ce parere aveti de acest citat? Credeti ca in cativa ani vorm epuiza resursele atat de mult incat ajungem intr-o distopie comunista?

5 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Este adevarat. Noi ca sa supravietuim avem nevoie de aer, apa, hrana. Cred ca le com gasi pe planeta mult timp de ici incolo. Si da, poate o sa ne rebucuram ca vedem o scorbura. Perfect fericit.

| SingleForOne a răspuns:

Întocmai, doar că va fi distopie chiar dacă va fi comunistă sau capitalistă sau democratică. Utopie nu a fost niciodată, și nici nu va fi, pentru că nimeni nu vrea, și aproape nimeni nu vrea utopia altuia. Cineva va fi mereu undeva sus unde se va bucura de toată puterea și cât mai mulți bani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne mutăm pe Marte

| existential a răspuns:

Resursele vor fi suficiente si imparite intre cei foarte bogati. Restul vor avea impresia ca e criza de resurse. Incepe sa arate ca o distopie.

Fericirea o sa fie la fel ca si azi, cam inaccesibila.

| IonescuRobert a răspuns:

Ne ducem pe Pu.lă