| yoo20 a întrebat:

Ce parere aveti despre viitorul motoareleo cu ardere interna tinand cont ca resursele naturale ale planetei se vor epuiza in maxin 150 de ani?

5 răspunsuri:
leonardk
| leonardk a răspuns:

Eu cred ca deja exista solutii dar cum "petrolistii" si interesele lor primeaza chiar si peste uciderea planetei, se va merge pe sistemul de combustibil pe baza de petrol pana la epuizare si apoi apar asii din maneca. Sunt multe inventii pastrate bine pentru acea clipa. Au inceput sa apara masini care folosesc alternativ motoare cu combustie si motoare electrice.

| sorin a răspuns:

O sa murim ca sobolanii.

| yoo20 explică:

Asa e, dar tinand cont ca mai sunt rezerve neexplorate se constata ca in maxim 150 de ani, adica in cel mai optimist caz

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce resurse naturale faci tu referire? petrolul se va epuiza in aproximativ 40 de ani iar gazele naturale, din cate citisem eu mai demult, undeva la 70 de ani.

| ariana10 a răspuns:

E clar ca trebuie trecut la motoare electrice