| adriangabor92 a întrebat:

Este bun laptele de capra pentru bronsita? Cum se bea fiert sau nefiert?

Răspuns Câştigător
| 6AniFaraTine a răspuns:

Da, este bun. Se bea nefiert dar bine strecurat.
Tot pentru bronsita se mananca un galbenus de ou de gaina de tara, frecat cu zahar putin cate putin pana se face o crema ca o spuma(satou de ou ii mai spune).

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Laptele de capra este intr-adevar folosit la tratamentul unor afectiuni pulmonare, dar are efect terapeutic doar daca este consumat nefiert.
La copii nici intr-un caz nu se dilueaza cu lapte de vaca, din simplul motiv ca laptele de capra este cel mai apropiat ca si compozitie de laptele uman. Ba dimpotriva, laptele de vaca este cel care trebuie diluat in cazul nou nascutilor, insa nu cu alt lapte, ci cu apa.

| gabriela a răspuns:

Da, este foarte sanatos pentru organism, pentru bronsita - fiert, lasat sa ajunga caldut si adaugi o lingura de miere. Excelent! Sanatate.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da estewinking
Se bea nefiertwinking

Răspuns utilizator avertizat
| perla a răspuns:

Eu stiam ca cel de iapa e bun ma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai apropiat de laptele matern dar care il depaseste ca anticorpi. Daca poti sa-l bei crud e mult mai eficient.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da' stiai ca capra se caca in lapte?

| Lexy ♥ a răspuns:

Persoanele cu afectiuni pulmonare sau cei care au renuntat la fumat pot consuma un litru de lapte( de capra) zilnic timp de 14 zile.Laptele trebuie fiert, si se bea 2-3 cani pe zi.Ptr copii laptele de capra se dilueaza cu lapte de vaca.

Sper sa iti fie de folos! happy

| Fl4sh3rON a răspuns:

Cred ca da.

| Adrian_Nica_1974 a răspuns:

Cum.se.bea.fiert.sau.ne.fiert