| DaciaRomania a întrebat:

Este foarte greu sa lupți într-o zonă de oraș cu foarte multe blocuri și case cum e la palestinieni? Mă refer la armata israeliană.

15 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

In ziua de azi nu e nimic greu, ca unii sunt baricadati intr-o cladire si altii sunt terestru in exteriorul acelei cladiri, pentru ca... bombe!
Tot ce nu se poate prinde, se bombardeaza.
Esti constient ca lupta nu se face la sabie ca pe vremea samurailor!
Acum e mai tare cine are armamant de acesta explozibil, cine are mai multe rachete si drone si avioane.
Totul se va bombarda, nu stiu de ce mobilizeaza sute de mii de soldati, fratilor luptele nu se dau corp la corp.

| dullcat a răspuns:

E incredibil de greu sa lupti oriunde.Asa teoretic poti zice ca e mai greu sa lupti in teritoriu deschis, gol, fata de zone in care ai unde sa te ascunzi de inamic, dupa ruine sau alte cele.Dar teoria nu se pupa cu practica.

| johnnny123 a răspuns:

Tu ce crezi? O fi greu să lupți dacă de la orice fereastră, de după orice colț, și de pe orice acoperiș poate să te împuște cineva?

| gabicoo a răspuns:

Israelienii nu vor intra în orașe ci se vor limita la operațiuni terestre limitate la granița cu fâșia Gaza. Vor distruge clădirile, infrastructura și faciltățile militare Hamas prin lovituri aeriene, cu artileria și rachete! Vor ruina Gaza prin lovituri la distanță!

| DaciaRomania explică (pentru gabicoo):

Dar altceva se spune la știri!

| gabicoo a răspuns (pentru DaciaRomania):

E dezinformare! Israelienii nu riscă să aibă pierderi omenești inutile! Pot distruge Gaza de la distanță!

| RoCkKiD a răspuns:

Este greu pentru ca lupti cu o gramada mare de constrangeri gen:
-e densitate mare de cladiri deci inamicul poate fi oriunde
-Sunt multi civili si e greu sa faci diferenta intre civili si combatanti
-e greu accesul cu blindate si sunt vulnerabile pentru ca oriunde poate fi o mina sau o arma anti tanc
-e aproape imposibil sa pastrezi controlul cu o populatie ostila
-e foarte greu sa folosesti aviatia cand ai trupe aliate la sol din cauza ca exista riscul sa ii lovesti si pe ai tai

Cam asta e motivul pentru care rusii au nivelat fiecare oras pe care l-au cucerit in ucraina, daca razi orasul de pe fata pamanului, nu mai ai toate problemele alea.

O invazie e posibila dar va veni cu pierderi mari si nu stim in ce masura guvernul israelian e gata sa si le asume

| anonim3248 a răspuns:

Nu pot intra dacă nu distrug toate clădirile.

| DaciaRomania explică (pentru anonim3248):

Adică palestinienii o să aibă un avantaj, sau nu?

| anonim3248 a răspuns (pentru anonim3248):

Eu cred că se va bombarda masiv, vor pleca sute de mii de civili, vor bombarda iar foarte mult și asta e tot.

| anonim3248 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Nu poate intra armata Israel acolo cum cred toți decât dacă sunt distruse toate clădirile.

| DaciaRomania explică (pentru anonim3248):

Pai cică armata israeliană poate sa intre la noapte în Gaza!

| anonim3248 a răspuns (pentru DaciaRomania):

Eu nu cred că vor intra, nu e momentul acum.

| Drake21 a răspuns:

Nu stiu sa nu ne cheme pe noi, suntem pintre cele m ai bune armate din europa + daca vin si soldatii care sunt in misiuni cu Usa prin occident

| Antisistem11 a răspuns:

Crezi ca lui netanyahu ii pasa de civilii din zona respectivă? El vrea sa distrugă totul si armata e la indemana lui.ce sa mai zicem.