| dxchd a întrebat:

Este legal sa folosesti o arma airsoft intr-o vale langa un oras sau o comuna? De asemenea este legala folosirea de arme airsoft in propria curte si folosirea acestora de catre minori?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde daca o detii legal si la ce o folosesti, daca ai peste 18 ani si te joci este legal.

| dxchd explică (pentru Ioandelasal):

Din ce am cercetat nu e nevoie de un permis sau de o conditie special pentru detinerea de arme airsoft doar sa ai peste 18 ani pentru a le cumpara cat despre folosire la tras.

| Salontanul a răspuns (pentru dxchd):

Poti sa le folosesti in locuri nepublice. Valea este un loc bun. Curtea din localitate este un loc prost. Proiectilul poate afecta un cetatean care trece pe langa.
Spre deosebire de alte ţări legea nu ne spune nimic despre practicarea airsoftului de către minori, de puterea maximă a replicii, de obligaţia înscrierii într-un club de airsoft, obţinerea unui permis sau de capătul portocaliu al ţevii. Spune doar ca minorii nu au dreptul sa le cumpere si sa le poarte asupra lor.