| Cosmin89321 a întrebat:

Salut, am o intrebare despre legata de armele airsoft. Ele, in unele tari, au nevoie de componente portocalii pentru a nu fi confundate cu armele reale, la noi, in Romania nu e nevoie de asta, insa nu este permisa folosirea lor in spatii publice sau tinerea lor in afara unei cutii/huse, in principiu nu pot fi vazute in spatii publice deoarece arata exact ca niste arme reale.
Acum, armele airsoft sunt definite ca fiind replici de arme reale prin infatisare exterioara, dar nu si prin interior. Daca ar fi sa construiesc o arma CU BILE (nu airsoft, nu arata ca una reala) care nu are nici-o asemanare cu o arma reala, as putea sa o port in public (sa o pot monta direct pe bicicleta), bineinteles, fara munitie pe teava?
Ceva asemanator cu asta, doar ca cu o teava mult mai lunga:
https://diyprojects.com/wp-content/uploads/2013/11/1113. jpg

Tot in legislatie zice ca armele airsoft pot fi "procurate" doar de persoanele de peste 18 ani si ca armele cu aer comprimat cu proiectil de metal sunt supuse autorizatiei. Nu zice nimic legat de folosirea lor de minori sau confectionarea armelor xu aer comprimat cu proiectil nemetalic cu viteza de sub 220m/s. Eu am 16 ani, presupun ca as putea confectiona o arma cu aer comprimat cu bile de plastic bio degradabile cu viteza de...maxim, in cel mai bun caz, 70m/s. Nu sunt interesat in a impusca oameni in public sau in spatii destinate airsoftului.
Eu vreau sa merg pe camp la bunica si sa trag la tinta cu o mitraliera cu bile, eventual sa arate bicicleta mai interesanta din pricina automatei montate pe ea.
Vreau sa stiu daca e ok sa fac asta, mie mi se pare legal tinand cont ca nu se incadreaza in nici-o categorie de aici
https://lege5.ro/......e-196-2019
nu e airsoft, paintball, arma cu aer comprimat, ma gandesc ca in teorie ar fi privita legslativ ca o prastie. Acum, eu nu le am cu legea si vreau sa ma asigur ca ce vreau sa fac este legal, chiar nu am chef sa platesc o amenda de 5000 de lei si sa am numele trecut pe o lista.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este asa cum spui atunci nu este ilegal s-o confectionezi si s-o detii, conditiile sunt sa n-o porti in anumite locuri sau la anumite evenimente si nici s-o folosesti fara drept, oricare dintre aceste fapte ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ilegal ce vrei sa faci si te sfatuiesc sa nu faci.
Ai putea fi sanctionat penal sau contraventional, dupa caz, respectiv dupa categoria in care ar fi incadrata arma.
Conform Codului penal, citez:
'ART. 342.Nerespectarea regimului armelor şi al muniţiilor
(2)Deţinerea sau portul fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."
Daca nu este supusa autorizarii atunci fapta de a o detine constituie contraventie, deoarece nu ai 18 ani.

| Cosmin89321 explică (pentru Ioandelasal):

Ok,mersi, insa ce voiam sa spun este ca "arma" nu ar intra in nici-o categorie, nici in cea cu arme neletale supuse autorizatiei nici in cea cu arme neletale nesupuse autorizatiei, insa are elemente comune cu unele dintre categorii, dar nu toate elementele (functioneaza ca o arma airsoft, dar nu are infatisarea unei arme reale cum au cele airsoft prin definitie in legislatie; este in practica o arma cu aer comprimat, dar nu arunca cu proiectile din metal)

"Armele scurte sau lungi (cu aer comprimat) care pentru aruncarea proiectilului metalic folosesc forța de expansiune a aerului comprimat sau a gazelor sub presiune aflate într-un recipient și care nu dezvoltă o viteză a proiectilului mai mare de 220 m/s"

| Cosmin89321 explică (pentru Ioandelasal):

Adica nu are elementele nici-unei categorii de arme din legislatie, prin urmare nu ar trebui sa fie legal sa confectionez si sa detin una daca sunt minor?

| CCCman a răspuns (pentru Cosmin89321):

Nicio*** abglamature

| CCCman a răspuns (pentru Cosmin89321):

Niciunei* mare ablamat mai esti!

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cosmin89321):

Daca este asa cum spui atunci nu este ilegal s-o confectionezi si s-o detii, conditiile sunt sa n-o porti in anumite locuri sau la anumite evenimente si nici s-o folosesti fara drept, oricare dintre aceste fapte ar constitui infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."