| AndreiSele98 a întrebat:

Este legal sa revinzi un e-book pe care l-ai cumparat deja?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu incalci nici un drept de autor, avand in vedere ca prin cumparare ai obtinut dreptul de proprietate asupra exemplarului de e-book, este acelasi lucru ca si cand ai cumpara o carte normala.
In schimb nu ai dreptul sa multiplici si sa vinzi mai multe exemplare a cartii, aceasta ar constitui o incalcare a dreptului de autor.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este legal, nici o lege nu interzice sa vinzi un bun care este proprietatea ta.

| AndreiSele98 explică (pentru Ioandelasal):

Da dar daca nu e scris de mine, si il vand nu incalca ceva drepturi de de autor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndreiSele98):

Nu incalci nici un drept de autor, avand in vedere ca prin cumparare ai obtinut dreptul de proprietate asupra exemplarului de e-book, este acelasi lucru ca si cand ai cumpara o carte normala.
In schimb nu ai dreptul sa multiplici si sa vinzi mai multe exemplare a cartii, aceasta ar constitui o incalcare a dreptului de autor.

| doctorandus a răspuns:

Nu ai voie sa-i spargi protectia, asta s-ar numi piraterie. Dar cu protectia intacta o poti vinde cui vrei tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O idee, tu cumperi un produs si il vinzi la 1000 de persoane, ti se pare legal? daca era o carte fizica si o vindeai unei singure persoane, era legal, atata timp cat plateai si impozit pe profit, deci daca o iei cu 40 lei si o vinzi cu 50 lei, completezi declaratia unica in martie ca ai 10 lei profit, si platesti 1 leu, daca faci aceasta afacere pe persoana fizica. dar daca nu dai bon fiscal si ala n uice la nimeni, poti si sa faci evaziune fiscala si sa nu platesti impozit, dar sa n ute miri apoi ca nu avem strazi sau spitale. happy