| SteelShadow a întrebat:

Este legal sa transporti arme pe avion? Adica ai voie sa le transporti daca sunt puse in cala? Ai nevoie de acte sau ceva? Trebuie sa platesti in plus? Le aduc din America.

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

8.2 OBIECTE CARE NU SE ACCEPTA IN BAGAJ

8.2.1.5 Armele si armele de foc, munitiile letale sau neletale, altele decat cele pentru vanatoare sau sport. Exceptie de la aceasta regula fac:

8.2.1.5(a)Armele si armele de foc si munitie pentru vanatoare sau tir sportiv care pot fi transportate numai ca Bagaje de Cala in conformitate cu Regulile noastre de Transport. Acestea trebuie sa fie desfacute in partile componenete si impachetate corespunzator separate de munitia aferenta. Transportul munitiei se face conform Regulilor pentru Transportul Bunurilor Periculoase ale ICAO si IATA. Armele si munitia trebuie declarate la check-in.

8.2.1.5(b) Armele de panoplie, spade, pumnale si alte obiecte similare care pot fi transportate numai ca Bagaj de Cala in conformitate cu Regulile noastre de Transport. Acestea trebuie declarate la check-in.

8.2.1.5(c) Cutitele de uz casnic si alte obiecte similare transportate numai ca Bagaj de Cala in conformitate cu Regulile noastre de Transport. Aceste obiecte trebuie declarate la check-in.

So?

17 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

De fapt e ilegal sa transporti in oricare mijloc de transport.
Nu o sa ai cum sa transporti arme, si sigur nu te lasa in avion, sunt interzise prin lege.
Pentru mai multe informatii
http://www.bileteavion1.ro/control_securitate.php

http://www.caa.md/rom/forbidden_items/

| SteelShadow explică (pentru LaLaura):

Si atunci cum le livreaza compania respectiva?

| LaLaura a răspuns (pentru SteelShadow):

Pai nu le livrea daca nu are un acord cu tara respectiva, si le livrea doar in avioane sau vehicule speciale protejate de lege si doar cu un anumit acord si doar de reprezentati anume desemnati de stat, tu personal nu poti sa livrezi deoarece ai face trafic de arme pedepsita prin lege.

| Holiday a răspuns (pentru LaLaura):

Arme sunt si pustile de vanatoare, cele cu aer comprimat, cele de tir sportiv, etc. Poate omu` nostru unele de genul asta vrea sa aduca. Intr-adevar nu le poti lua pur si simplu in bagaje si iti trebuie si oarece autorizatii pentru a le aduce in tara, dar nu trebuie sa vina "reprezentati desemnati de stat" pentru a ti le aduce si nici trafic de arme nu se cheama.

| SteelShadow explică (pentru Holiday):

Ca sa fim intelesi: nu aduc arme de foc! Vreu sa aduc katana, shuriken, tanto, arcuri, etc. Nici cu aste nu-mi da voie?

| Holiday a răspuns (pentru SteelShadow):

Nu stiu legislatia in vigoare, cu atat mai putin cea din SUA, dar probabil ca nu. Cel mai probabil trebuie sa obtii o autorizatie de transport, ceva in genul celor pe care le au sportivii pentru a-si transporta echipamentul de genul asta.

| LaLaura a răspuns (pentru Holiday):

Eu ma referam la are de foc sau la cele de contrabanda, care sunt interzise prin lege si le gasesti in codul penal la capitolul 3. Plus ca avioanele nu accepta nici un fel de arma fie si albe.

| Holiday a răspuns (pentru LaLaura):

Daca ai autorizatiile necesare poti transporta si anumite "arme". Cum crezi ca isi transporta sportivii materialul sportiv, pusti, arcuri, sabii, etc? Sau daca esti vanator din Europa si vrei sa mergi la o partida de vanatoare in Australia de exemplu, cum crezi ca iti iei armele cu tine? Doar nu crezi ca trebuie sa le trimiti cu vaporul inainte?!?

| LaLaura a răspuns (pentru Holiday):

Stiu asta, ca ai nevoie de o autorizatie, eu ma referam la o anumita categorie de arme, unele arme nu poti sa le transporti nici cu o autorizatie ( ma refer la tine, persoana fizica).

| Holiday a răspuns (pentru LaLaura):

Autorizatie iti trebuie si pentru a transporta produse ambalate in tuburi, sticlute, etc, gen sampoane, creme, sau altele. Pana la urma e mai periculos un dispozitiv exploziv pus intr-o astfel de recipient in cala unui avion decat o sabie pe care o ai in cala si la care doar prin filme ajung unii la ea.

| LaLaura a răspuns (pentru Holiday):

In avion nu se poate transporta arme albe sau orice fel de dispozitiv de tragere nu cu avionul de pasageri
Citeste politica fiecarei firma de transport cu avionul si o sa vezi.

| LaLaura a răspuns (pentru Holiday):

Ai gasit o firma care accepta, acum 2 ani
wizz air si blue air nu acceptau asa ceva.

| Holiday a răspuns (pentru LaLaura):

Tocmai ca de la Blue Air e asta.:))

http://m.blueairweb.com/FlightConditions.aspx?cid=8

| LaLaura a răspuns (pentru Holiday):

So fi schimat politica companiei, acum 2 ani, nu mergea, si eu am intrebat personal.

| Holiday a răspuns (pentru LaLaura):

8.2 OBIECTE CARE NU SE ACCEPTA IN BAGAJ

8.2.1.5 Armele si armele de foc, munitiile letale sau neletale, altele decat cele pentru vanatoare sau sport. Exceptie de la aceasta regula fac:

8.2.1.5(a)Armele si armele de foc si munitie pentru vanatoare sau tir sportiv care pot fi transportate numai ca Bagaje de Cala in conformitate cu Regulile noastre de Transport. Acestea trebuie sa fie desfacute in partile componenete si impachetate corespunzator separate de munitia aferenta. Transportul munitiei se face conform Regulilor pentru Transportul Bunurilor Periculoase ale ICAO si IATA. Armele si munitia trebuie declarate la check-in.

8.2.1.5(b) Armele de panoplie, spade, pumnale si alte obiecte similare care pot fi transportate numai ca Bagaj de Cala in conformitate cu Regulile noastre de Transport. Acestea trebuie declarate la check-in.

8.2.1.5(c) Cutitele de uz casnic si alte obiecte similare transportate numai ca Bagaj de Cala in conformitate cu Regulile noastre de Transport. Aceste obiecte trebuie declarate la check-in.

So?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca e ilegal, poti aduce arme in cazuri exceptionale doar

| Holiday a răspuns:

Ideea e sa mergi la aeroport si sa intrebi pe cineva de acolo ce-ti trebuie si daca te costa ceva suplimentar.

| OoBunnyoO a răspuns:

Da, si daca nu ma insel sunt si mai severi la vama in America, decat in UE.