| adrian_7273 a întrebat:

Eu stiu cativa baieti asa din privire, de la liceu ( din clasele mai mari ). Eu am cam racit legatura cu ei adica nu mai stau cu ei deloc pe afara sau sa umblu cu ei. Problema este urmatoarea : mereu daca ma vad pe strada si ei sunt in grup se iau de mine asa din senin ( erai smecher pe messenger, am auzit ca esti smecher, ma baiatu am auzit cai comentat ). si ma imbrancesc. ma imping. dar niciodata bataie adevarata.( mi-e frica ca daca le mai permit sa faca faze din astea o sa treaca si la bataie.) Niciodata nu i-am vorbit de rau sau sai barfesc. Dar ei mereu au ceva cu cineva. Chestia cu parintii nas vrea so aplic. e cam rusinoasa. Si sincer nu pot sa-i bat, nu pentru ca mi-e frica de ei ci imi este frica ca o sa vina cu rude, vecini, prieteni din astia mai mari ca mine si-o sa mi-a iau eu mai tare si in plus cu violenta nu as rezolva nimic. Ce as putea sa fac ca sa termin cu fazele astea?

5 răspunsuri:
| antonia09 a răspuns:

Buna,
Nu ai de ce sa iti fie rusine sa implici parintii in aceasta problema. Este clar un caz de intimidare "bulism" in care ei vazandu-te un pic mai retras cred ca au dreptul sa te ia peste picior cum se spune.
Aici trebuie sa intervina parintii pentru a discuta cu parintii respectivilor colegi despre cum se comporta odraslele lor. Nu as permite nimanui sa imi batjocoreasca copilul doar pentru ca ei se cred "smecheri".
Ai curaj si infruntai aratale ca nu iti este frica de ei, poti sa le spui ca vei anunta politia daca nu vor inceta sa te agreze in toate formele.
Mult succes,

| Linda a răspuns:

Rugaciune lui Dumnezeu.

| LCD a răspuns:

Sa ii eviti cat poti de mult.
La scoala, evita sa treci prin pauze prin fata clasei lor, nu sta de vb cu ei. ceau ceau si atat.
Si pe afara daca va vedeti la fel.Sa zicem ca treci pe langa ei si incep sa-ti vorbeasca, mergi mai departe fara sa te uiti la ei.
daca trece timpul asa... fara sa mai aveti vreo legatura, sau vazand ca nu ti-e frica de ei, o sa te lase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa vb cu ei si sa le spui sa nu te faca sa te simti rau pentru ca u nu leai facut nimic si daca nu merge trebuie sa discuti problema cu parintii.nu trebuie sa-ti fie rusine cu parintii, ei pana la urma o sa afle si atunci ce ai sa le sp ca:iti era rusine sa te duci cu parintii la ei doar pentru ca o sa le sp tuturor si nu o sa mai vb nimeni cu tine? daca ei le sp cuiva asta ar fi o sansa sa stii cine este cu adevarat prietenul tau. ia orice decizie vrei dar sa stii ca cea mai buna e sa le sp parintilor.

| catrinoiu a răspuns:

In principiu, pentru a scapa de evenimente neplacute este bine sa nu ripostezi si sa-i eviti cat mai mult. Ai putea sa apelezi si la varianta cu parintii, nu e mare rusine si nu cred ca ai un prestigiu asa mare de aparat, dar sigur vei rezolva problema!
Si am o rugaminte la tine : invata mai bine sa scrii si sa te exprimi corect decat sa te gandesti la "bagabonteli" si sai ai in minte numai "aventuri de cartier"! MULTUMESC!