| adrian_7273 a întrebat:

Eu stiu cativa baieti asa din privire, de la liceu ( din clasele mai mari ). Eu am cam racit legatura cu ei adica nu mai stau cu ei deloc pe afara sau sa umblu cu ei. Problema este urmatoarea : mereu daca ma vad pe strada si ei sunt in grup se iau de mine asa din senin ( erai smecher pe messenger, am auzit ca esti smecher, ma baiatu am auzit cai comentat ). si ma imbrancesc. ma imping. dar niciodata bataie adevarata.( mi-e frica ca daca le mai permit sa faca faze din astea o sa treaca si la bataie.) Niciodata nu i-am vorbit de rau sau sai barfesc. Dar ei mereu au ceva cu cineva. Chestia cu parintii nas vrea so aplic. e cam rusinoasa. Si sincer nu pot sa-i bat, nu pentru ca mi-e frica de ei ci imi este frica ca o sa vina cu rude, vecini, prieteni din astia mai mari ca mine si-o sa mi-a iau eu mai tare si in plus cu violenta nu as rezolva nimic. Ce as putea sa fac ca sa termin chestia asta?
adrian, vrei sa dai mai multe detalii despre intrebare?

6 răspunsuri:
| 31957319 a răspuns:

Cred ca solutia cea mai buna este sa cauti un anturaj, fie ca este asemanator cu al lor sau unul ce te reprezinta astfel ii vei evita mai usor.
Mai este varianta; ei pot sa fie o mie, te duci la cel care ii mai,, smecher,,, si ii spui : hai sa incercam sa evitam niste neplaceri, daca esti singur nu inseamna ca esti singuratic. Chiar daca mergi la cacialma fi serios pe tine sa exprimi pericol pe infatisare ca si cum ti-a ajuns.
Lumea de care vorbesc toti sa traim in pace si armonie nu exista, chiar daca nu iti place sa faci rau, sau ti frica, nu vei fi lasat, caci in viata exista si oameni rai care nu stiu sa aprecieze un om dupa felul sau. Toti incearca sa modeleze dupa cum vor ei caci ei is modelul corect.
Lasa frica, chiar daca is mai multi, trebuie sa trasezi o linie care sa nu fie trecuta decat de cei ce merita sa stea in armonia ta, iar ce este afara trateaza asa cum se trateaza ei in afara cercului tau.
Bafta.

| psihox a răspuns:

Sau sa te muti la alta scoala, alt cartier sau oras in Romania sau in alta tara. sau sa prepari o mancare foarte usturatoare, de ex. la o mica intalnire, sa pui multe ingrediente, ardei iute, hrean, ceapa, usturoi, dar toate crude. cu bine.

| dksjgpfbgfbopgdfk a răspuns:

@adrian acei baieti se iau si ei de cine potoh go on'si fac misto de tine...
Sincer, nu-i cred asa de ingusti la minte incat sa te ia la bataie din nimic.
Intra in grupu'lor, poate devii prieten cu cineva din grup si sa scapi, altceva, nu stiu ce sa-ti spun

@roxxy94 te asigur eu ca tot o sa se ia de el, deoarece a devenit o obisnuinta pentru ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa vorbesti cu unul dintre ei pe mess daca ai spus ca ii ai in lista si ti-au fost prieteni.ai putea sa le explici frumos sa te lese in pace si daca au ceva cu tine sa iti spuna in fata. Pe mess eu zic ca ti-ar fi mai usor sa le spui una de noroc, dar nu in asa fel incat sa se ia de u mai tare big grin dale un raspuns asa mai inteligent sa le pice fata de prostovani haha.Mult succes sper sa nu auzim de o bataie in viitor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evita-i! De cate ori mergi acasa, incearca sa o iei pe alt drum sau sa mergi cu cineva...totusi, spune-le parintilor... oricat de jenant ar fi, nu poate fi mai rau decat sa iei o bataie zdravana in viitor. Nu?!

| muffin94 a răspuns:

Nu-i baga in seama. O sa se sature sa se lege de tine si o sa te lase in pace.