| ozi a întrebat:

Eu sunt singur la parinti, din pacate mama a decedat. Ea mai are o sora. intrebarea mea este. Pot bunicii din partea ei sa ii treaca toate terenurile si casa pe numele surorii fara sa imi ceara acordul si mie?!?! precizez ca mama a fost fata cea mare.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bunicii pot sa vanda ori sa doneze averea lor cui vor, inclusiv matusii tale din partea mamei. Daca fac asta prin contract de vanzare-cumparare ori contract de intretinere nu mai poti face nimic, o eventuala actiune in justitie ar fi respinsa. Daca transmiterea se face prin donatie atunci, la decesul bunicilor, ai avea dreptul la o parte din averea lor, respectiv la rezerva succesorala si ai putea cere in justitie reductiunea liberalitatilor (donatia se fie redusa cu partea ce ti-ar reveni tie). Numai bine!

2 răspunsuri:
| Enzo2011 a răspuns:

Pai se cam poate,dar daca mama ta a avut ceva teren sau un bun pe numele ei nu cred ca se poate,acesta revenindu-ti tie, dar daca nu a avut nimic pe numele ei adica ati stat cum s-ar zice la ei in casa lor atunci matusa ta poate lua totul fiind singura mostenitoare dar cred ca se va tine cont si de faptul ca tu esti nepotul lor si probabil vei lua partea mamei tale deoarece dupa moartea bunicilor tai averea trebuie impartine in mod egal intre copiii lor, doar daca nu te-ar dezmostenii asau asa ceva

| adriantf a răspuns:

Da, se poate acest lucru prin donatie sau ceva asemanator. Ce poti face tu: sa deschizi actiune judecatoreasca prin care sa demonstrezi contributia mamei tale la averea respectiva si sa ii ceri partea. Mult noroc!