| Catalin0486 a întrebat:

Exista reglementari legale cu privire la constructia de case, in sensul ca toate casele din zona sa aiba inaltimi similare? Adica sa nu existe case cu 2, 3 etaje plus mansarda langa locuinte pe un singur nivel.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca exista reglementari privind regimul de inaltime, mai ales in planul urbanistic zonal si in regulamentul urbanistic al fiecarei localitati.

| CuriousStuff a răspuns:

Exista, exista si urbanistica... Planurile unei viitoare constructii trebuie sa fie aprobate si sunt aprobabte (in teorie) doar daca indeplinesc anumite criterii. Dar daca mergi cu o cafea si o cutie de ciocolata poti sa obtii aprobare pentru orice (cel putin in Romania). Poti sa-ti faci si o casa de 5 etaje in forma de piramida colorata verde neon si turnulete daca vrei si ai bani (pentru constructie si spagile aferente)