| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo lege sau ceva de genul acesta care sa limiteze semnatura unui om (roman)?
Putini sunt cei care-si scriu numele, majoritatea au o "mazgalitura" specifica, dar acea mazgalitura de obicei reprezinta numele lor scris intr-un mod mai "fain". Fiind un tip vai de mama lui, care doreste sa iasa iasa ine videnta, pot sa ma semnez, nu stiu, desenand o fata zambareata, scriindu-mi numele cu caractere japoneze sau ceva de genul? Sunt cumva ingradit de Constitutie? Imi aduc aminte, cand m-am dus sa imi fac buletinul, la 14 ani, am semnat folosind o mazgalitura (nu era ceva aleator, chiar aia era semnatura mea in acea perioada), iar tipa de acolo mi-a zis ca trebuie sa imi scriu numele. De ce? Daca aia era semnatura mea... Mi-a spus asta doar pentru ca eram minor sau cum? La anul trebuie sa imi fac iar buletin, trebuie iar sa scriu numele, n-am voie sa mazgalesc? Si inca ceva, de-a lungul timpului am semnat diverse documente folosind diverse semnaturi, ba imi scriam numele intreg, ba doar numele de familie, in fine, conteaza asta? Pot fi acuzat ca nu sunt aceeasi persoana? O persoana are voie sa isi schimbe semnatura sau daca ti-ai ales una trebuie sa mori cu aia?
Ajutati un biet adolescent care e neinitiat in tainele ascunse ale semnaturii.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru unele acte (de ex. la notar) trebuie sa-ti scrii numele si prenumele conform actului de identitate sau apoi sa semnezi, tocmai pentru a se putea verifica ulterior identitatea celui care a semnat.
Nu se cere o anumita forma de semnatura dar nu poti desena in locul semnaturii.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Dar imi pot scrie numele de familie folosind litere de tipar romanesti, care sunt un pic mai rotunjite, ca sa para semne chinezesti?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Numele de familie si prenumele se scriu cu scrisul tau obisnuit, semnatura o poti face si cu litere mai rotunjite.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pai eu de semnatura vorbesc. Am inteles ca la notar trebuie sa imi scriu si numele si semnatura (nu?), dar in rest, unde-ti zice "semneaza aici" am voie cu semnatura mai sus amintita? La buletin am voie cu semnatura sau trebuie sa imi scriu numele?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai voie numai cu semnatura, unde nu se cere si numele. Pe CI nu mai exista semnatura, doar pe cerere si nu mai tin minte cum este, am facut ultima CI in urma cu 10 ani.

| Radu284 a răspuns:

Dat fiind faptul ca am vazut oameni semandu-se cu "x", nu stiu daca te pot restrictiona, dar totusi in anumite limite. Daca vrei sa te semnezi cu un penis decalotat care ejaculeaza, probabil ca nu ar fi foarte fericiti...

| anonim_4396 explică (pentru Radu284):

Fericiti sau nu, pe mine ma intereseaza daca am voie, ori ba. Daca legea imi permite, putin imi pasa ca se simt jignite anumtie persoane.
Oricum, eu nu vreau sa desenez vreun penishappy, doar ca nu imi place sa imi scriu numele in romana. Eu scriu destul de naspa si nu imi place cum se vede orice cuvant scris de mine, asa ca as dori sa stiu daca am voie sa ma semnez scriindu-mi numele cu caractere japoneze sau in mongola. (imi place mai mult cum se vede in limbile astea decat in romana).

| FashionKitty a răspuns:

Habar nu am daca scrie in constitutie dar te poti astepta sa se ia de tine ca esti roman si ar trebui sa ai o semnatura cat de cat care sa semene cu numele tau desi ce-i drept multi nu au. Si de schimbat cred ca o poti schimba macar pana la 18 ani. Ma gandeam la chestia ca dupa ce se marita unele fete isi schimba semnatura dupa noul nume dar irelevant. Personal si eu ma chinui sa-mi gasesc o semnatura dar variantele mele nu incap in spatii mici laughing As cauta totusi pe net sa vad daca gasesc informatii despre asta ca si mie mi-ar fi utile.