| stefy_6374 a întrebat:

Hei, din clasa a IX-a se poate da bursa? Mentionez ca am media 9.97.

Răspuns Câştigător
| Musique a răspuns:

Nu.
Am avut colege care au primit bursă, atât socială cât și de merit, din primul semestru.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In clasa a IX-a bursa de studii sau de merit se poate primi doar din semestrul al II-lea, pe baza mediei din primul semestru.
Se poate primi bursa de ajutor social sau bani de liceu, daca sunt indeplinite conditiile.

| Musique a răspuns:

Dacă o ți tot așa, și există fonduri, sigur că da.
Multă baftă!

| stefy_6374 explică (pentru Musique):

Pot primi din semestrul I, sau II? Am auzit si ca bursa se da doar din clasa a X-a, tinandu-se cont de media finala din clasa a IX-a. E adevarat?

| stefy_6374 explică (pentru Musique):

Totusi, depinde si din ce judet esti. Imi poti spune cand ai terminat clasa a IX-a?

| Musique a răspuns (pentru stefy_6374):

Anul trecut. laughing)
Și sunt din Arad.

| stefy_6374 explică (pentru Musique):

Da. asta explica tot.

| Musique a răspuns (pentru stefy_6374):

La ce te referi?

| stefy_6374 explică (pentru Musique):

Arad e un judet mai dezvoltat decat Neamt. La noi nici banii de abonament nu ii da cand trebuie. Ma pot astepta la orice.

| Musique a răspuns (pentru stefy_6374):

Din păcate, nici aici nu se dau banii pentru abonamente la timp.

| Musique a răspuns (pentru stefy_6374):

Nu.
Am avut colege care au primit bursă, atât socială cât și de merit, din primul semestru.

| Naяutσ a răspuns:

Depinde daca liceul ofera burse, dar cel mai probabil da, tine-o tot asa.
Bafta la anul!

| DumiY a răspuns:

Buna!
Da, poti lua.Defapt se numeste bani de liceu.

Pa, pa!

| comsacodrut a răspuns:

Depinde daca liceul ofera burse

| Kristinx7 a răspuns:

Eu am luat bursa si in clasa a 5-a laughing, deci normal laughing

| Byana a răspuns:

Poti lua chiar din clasa a 9 a pe baza mediei de admitere. Bursa de merit care se da celor care au media de admitere cel putin 9, 50, deci tu cu siguranta poti lua. Ai groja doar sa iti intrebi dirigintele/diriginta in ce perioada poti face cerere, pentru ca unii "uita" sa zica asta sau ca sa fii mai sigur poti merge la secretariatul liceului. Daca te incadrezi sau vrei sa beneficiezi si de bursa sau mai bine zis de acei asa zisi "bani de liceu", gandeste-te bine inainte, pentru ca nu poti primi doua burse simultan.
Bursa "bani de liceu" se dau familiilor defavorizate, care au un venit de persoana mai mic de 150 sau 200 lei si este undeva la 170 lei (dar vei primi mai putin de atat in lunile in care sunt vacante), iar bursa de merit este constanta si primesti intre 70-90 lei, suma depinde de numarul beneficiarilor burselor de merit.