| Nyxi a întrebat:

Altă întrebare de acest gen, în legătură cu plecările în străinătate, eu sunt majoră și vreau să plec în străinătate(Italia) cu iubitul meu, problema e ca el este încă minor..eu plec împreună cu tatăl meu. ce acte i-ar trebui ca să poată ieși din țară cu noi? (vama Arad)

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trebuie sa aiba declaratia notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa plece in Italia si indica drept insotitor major pe tine sau pe tatal tau. De asemenea trebuie sa aiba CI valabil.

| alessia5158 a răspuns:

La iesirea din tara, are nevoie de cartea de identitate + o declaratie notariala semnata de catre ambii parinti in care indica ca insotitor major fie pe tatal tau, fie pe tine ( daca esti majora!). Vezi detalii pe site-ul politiei de frontiera romane, in sectiunea "conditii de calatorie "- cetateni romani minori:http://www.politiadefrontiera.ro/

| Quassaar a răspuns:

Cel mai indicat, pentru ca ești majora, il poți înfia. In felul asta il poți scoate din tara ori de cate ori vrei. happy

| mgtow a răspuns (pentru Quassaar):

Ca sa infieze un om are nevoie de bani si multi ani de asteptare

| Quassaar a răspuns (pentru mgtow):

Bai frate.tu chiar ai luat-o de buna? Dumnezeule...