| Drxx_Alexandru_1999 a întrebat:

Hei TPU, am permisul suspendat pentru 30 zile, in procesul-verbal scrie ca este suspendat pentru 30 zile, începând cu data de 25.04. 2019, doar ca eu am avut și dovada pentru 15 zile, nu era normal sa înceapă de pe 9.05. 2019 pana pe 9.06. 2019?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu permisul este suspendat, suspendat este dreptul de a conduce.
Perioada de suspendare incepe diferit, in functie de situatie: de la retinerea permisului (cand nu mai ai dreptul de a conduce), de la predarea permisului sau de la expirarea valabilitatii dovezii. Din ce ai scris nu pot sa-mi dau seama cand a inceput perioada de suspendare.

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Perioada de suspendare, așa cum scrie pe procesul-verbal începe pe 25.04. 2019

| Ioandelasal a răspuns (pentru Drxx_Alexandru_1999):

Atunci asa este, daca ai predat permisul si nu ai mai circulat cu dovada dupa aceasta data.

| Drxx_Alexandru_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Cu dovada circul de pe 25.04. 2019 pana pe 9.05. 2019, de asta am zis ca era normal sa fie suspendat de pe 09.05. 2019-09.06.2019, dar suspendarea începe de pe 25.04. 2019, timp de 30 zile( 25.05. 2019)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Drxx_Alexandru_1999):

Vrei sa-ti repet iar primul raspuns?
Daca ti-a fost retinut permisul si apoi ai circulat cu dovada perioada de suspendare incepe la data expirarii dovezii sau predarii acesteia.

| FuckYouFuckers a răspuns:

Nu, perioada incepe de cand expira dovada