| Titu_David_1999 a întrebat:

Am și eu o problema, am fost prins de radar în localitate cu viteza de 103km la ora și mi-a fost suspendat permisul pe 90 zile și aplicata amenda în valoare de 1350lei. Pot face contestație? Precizez ca în dovada de circulație este scrisa cu o greseala iar în procesul verbal alta, pe procesul verbal în loc de începând cu 08.06. 2018 scrie necepand cu data 08. Și la mențiuni nu ma întrebat dacă am alte mențiuni a scris ca nu am mențiuni și mă pus sa semnez eu fiind șofer începător. Urgent dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca poti face constestatie, dar daca te-au prins si au poza, poti ajunge si la tribunal, ca tot 3 luni suspendare vei avea, plus amenda, plus cheltuielile de judecata, pentru ca, esti vinovat, incalcand legea.
Cum esti incepator, la tribunal judecatorul te va "executa" din prima, considerand ca ai tupei si lipsa respect sa contesti ceva atat de grav, de care esti de fapt vinovat.
Sincer, ti-au facut un pustiu de bine, pentru ca, un incepator ar trebui sa sofeze un pic sub limita de viteza afisata pe strada, ca sa invete in primul an, nu sa fie incontient, punand viata altora in pericol, cum ai facut-o deja.
Nu-i nimic, vara asta pui BMW-ul in garaj si ramai pieton, pana atunci, inveti din nou legsilatia rutiera sa vezi unde ai gresit si ce nu ai voie sa faci.
Cat priveste procesul verbal, nu mai conteaza oricum, ca l-ai semnat deja, iar actele oficiale de suspendare, vor intra in vigoare curand. Nu uita sa platesti amenda, ca vine cu penalizari.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere contraventionala dar nu o sa rezolvi nimic.
Si cu mentiunile poti dovedi ca este asa cum spui, avand in vedere ca ai semnat procesul-verbal de contraventie?

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca tot raul care ti s-a intamplat, este spre binele tau!
Cum ai BAC-ul curand si cum nu mai poti iesii afara cu masina, inseamna ca, vei sta in casa, sa inveti!
Succes la invatat ...si la BAC!

| Titu_David_1999 explică (pentru Violleta2022):

Mersi. Succes și ție!

| Violleta2022 a răspuns (pentru Titu_David_1999):

Merci baiete, desii, nu stiu la ce as avea nevoie de succes, ca eu mi-am luat BAC-ul acum vreo 35 de ani, iar permisul de sofat acum vreo 30.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tipic romanesc, prins rau de tot ina fara legii si faci orice sa scapi numai sa nu iti recunosti greseala. Eu zic sa faci contestatie, da asta doar ca sa platesti pe langa amenda si cheltuielile de judecata

| johnnny123 a răspuns:

Nu te-am auzit negând faptul că mergeai cu 103km/oră prin localitate. Ți se pare o problemă că a scris "necepând" în loc de "începând", dar nu ți se pare o problemă că ai depășit cu 50km/oră viteza legală?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nici tu nu stii sa scrii corect in limba romana.
Prostii ca tine n-ar trebui sa aiba drept de permis.

| Titu_David_1999 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Hai sa mori tu? Comentariul tău e inutil. Și tu ești un mare prost.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Titu_David_1999):

Tactica 'no u' aplicata.
Acum dai vina pe mine, fiindca esti prea incult sa iti recunosti propriile greseli, exact cum vrei sa faci si cu contestarea amenzii.
N-am la ce sa ma astept de la idioti ca tine.

| JackR a răspuns:

Da, poti. Fa contestatie la Politie pentru ca ti-au dat carnetul!