| Anachmr12 a întrebat:

Eu am un canal YouTube Ana.Maria.z și întrebarea mea este. Dacă fac Music Video cu anumite piese de pe YouTube Rege pă ROMANIA, Storry Havana etc... Folosesc melodii de pe YouTube și după ce postez Music Videoul îmi deschid mailul iar la Actualizari îmi pare acest mesaj: *[YouTube] Pentru conținutul din „Tipuri de persoane în Avakin Life #2" a fost creată o reclamație privind drepturile de autor* Este ceva grav? Dacă mai postez mai multe video-uri de genul și tot primesc mailul acesta contul meu de YouTube va fi afectat? Este ceva... gen rau?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este chiar foarte rau.
YouTube iti poate inchide contul si aceasta nu este mare lucru.
In schimb poti fi data in judecata, de catre titulari, pentru incalcarea drepturilor de autor sau a celor conexe si sa fii obligata sa platesti despagubiri.

| Anachmr12 explică (pentru Ioandelasal):

Am primit acest mesaj de foarte multe ori cam de vreo 79 daca țin eu bine minte și nu am pățit nimic de genul ăsta...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anachmr12):

Ai avut mare noroc, dar acesta nu tine tot timpul.

| Anachmr12 explică (pentru Ioandelasal):

MI. A aparut acum 1 minu :

Ānā Mārīā.z,

Un proprietar al drepturilor de autor care utilizează Content ID a revendicat materiale din videoclipul tău.

Acesta nu este un avertisment privind drepturile de autor. Această revendicare nu afectează starea contului tău.

Fie există anunțuri care rulează în cadrul videoclipului, care generează venituri pentru proprietarul drepturilor de autor, fie proprietarul drepturilor de autor primește statistici despre vizionările videoclipurilor tale.

Titlul videoclipului: Lucrurile mele de pe AvakinLife #1
Conținut protejat prin drepturi de autor: Next Level no piano
Revendicat de: Muserk (Sound Recordings)
Vezi detaliile revendicării

Ce urmează?
Dacă nu există probleme, nu trebuie să faci nimic. Nu trebuie să ștergi videoclipul.

Dacă a apărut vreo problemă și proprietarul drepturilor de autor sau sistemul nostru a făcut o greșeală, apare o contestație. Folosește-o numai dacă ești sigur(ă) că ai drepturile de a utiliza întregul conținut în videoclip.

Ai nevoie de melodii neprotejate prin drepturi de autor?
Atunci când alegi muzica pentru noul tău videoclip, poți să eviți problemele legate de drepturile de autor dacă alegi o melodie din Biblioteca audio YouTube. Adăugăm constant melodii noi!
- Echipa YouTube

| Ioandelasal a răspuns (pentru Anachmr12):

Respecta atunci ce ti-a scris ouTube si n-o sa ai nici o problema.

| Anachmr12 explică (pentru Ioandelasal):

Am doar 13 ani nu înțeleg mare lucru deci pot sa m i postez video-uri de genul s.au nu?