| ĄĿiŒ a întrebat:

Parintii mei sunt divorsati si nu am mai primit pensia alimentara din aprilie 2011 tata fiind disponibilizat.Si-a reluat activitatea in decembrie 2012. Care sunt pasii pentru reprimirea pensiei alimentare si recalcularea ei?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Nu ne-ai comunicat ce varsta ai tu, pentru a ti se putea lamuririle corespunzatoare insa, daca esti eleva si ai sub 18 ani, atunci cererea care se adreseaza Judecatoriei, in raza careia aveti domiciliu, se face de catre mama ta si aceasta trebuie sa cuprinda toate datele de identificare privind domiciliul exact (cu indicarea strazii, nr., blocului, scara, codul postal, orasul in care locuiti si bineinteles judetul) si sa arate in mod concret aceleasi date si pentru tatal tau, pentru a putea fi citati la proces. Daca esti studenta atunci cererea o poti face tu, in mod direct.
Obiectul cererii va fi solicitarea de obligare a tatalui tau la pensie alimentara, cu referire la faptul ca a mai fost obligat sa-ti plateasca acest drept prin Sentinta civila nr. din data de., pronuntata de Judecatoria., in Dosarul nr./anul., insa nu ti-a mai fost achitat acest drept din data de...
Chiar daca tatal tau a fost disponibilizat, el a primit ajutor de somaj si era obligat sa-ti achite pensia si pentru perioada respectiva. Urmeaza sa cereti drepturile de pensie si retroactiv, de la ultima plata si pana in prezent.
Pentru aceasta cerere nu va trebuie avocat, in cerere se va scrie care sunt datele voastre ale tatalui tau si ce anume cereti de la instanta ca sa-l oblige la plata.
Daca cereti si majorarea cuantumului pensiei alimentare vechi veti scrie cat anume cereti sa se majoreze acest drept. Trebuie sa stii ca, pentru un copil, pensia alimentara merge pana la un sfert din veniturile tatalui tau, acest drept se da pana la varsta de 25 de ani, daca urmezi si facultate.
La cerere trebuie sa fie anexate, in xero-copie sentinta judecatoreasca veche si certificatul tau de nastere, tot in copie, precum si adeverinta de la scoala unde esti eleva, ori de la facultate.
Succes si multa sanatate.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa faci, impreuna cu mama ta, o cerere la judecatorie, de recalculare a pensiei si de plata a acesteia, incepand cu luna in care tatal tau s-a angajat.
Daca ai peste 18 ani si inca urmezi o scoala - liceu, scoala postliceala sau facultate - poti sa faci singura cererea.
Daca nu te descurci singura vorbeste cu un avocat.

| Heni14dede07 a răspuns:

Si ai mei sunt asa. :d. Mama a angajat o avocata si sau dus la judecatorie. De acolo se rezolva. big grin.