| rozelor a întrebat:

Buna ziua TPU! Explicati-mi,va rog si mie, abia am implinit 18 ani,sunt in clasa XI-a,primesc pensie alimentara si doresc sa renunt la numele tatalui biologic si sa port numele mamei,intentionez ca dupa terminarea liceului sa-mi continui studiile,o scoala postliceala. In momentul acesta,se deruleaza procesul de majorarea pensiei alimentare demarat in aprilie 2013, mai primesc pensia alimentara daca nu mai port numele tatalui? Trebuie sa arat la tribunal,daca mai dureaza procesul,decizia schimbarii numelui? Pot beneficia de drepturile cuvenite, de pe urma tatalui (in caz de Doamne fereste)? Ma poate dezmosteni tata? Sunt necesare motive pentru dezmostenire? Multumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vad ca pui aceeasi intrebare de cate 2 ori. Ti-am raspuns la intrebarea anterioara.
In plus de raspunsul la intebarea anterioara iti mai spun ca exista o singura situatie in care nu ai mosteni nimic, respectiv daca la decesul tatalui nu ar mai fi nici un fel de bunuri in masa succesorala, tatal tau putand vinde toate bunurile inainte de deces si ar cheltui toti banii.

| neutrino a răspuns:

Pensia alimentara nu este influientata de numele tau, si nici de vointa tatalui.